V Němčovicích na Rokycansku mají novou poštovní výdejnu, v hospodě

12. září 2013

Obyvatelé Němčovic na Rokycansku už nemusejí jezdit pro dopisy nebo balíky do Břas nebo do Radnic. Česká pošta totiž po jednání s obecním úřadem zřídila výdejní místo oznámených zásilek přímo v místní hospodě. Němčovice, letošní vesnice roku v Plzeňském kraji, jsou tak teprve čtvrtým místem v republice, kde restaurace funguje částečně i jako pošta.

Vedoucí poštovní výdejny, hospodská a paní starostová v jedné osobě Jitka Ferschmannová právě smaží řízky. Když se otevřou dveře, musí si na chvíli od plotny odskočit. „Abych mohla vydat balíček,“ vysvětluje.

Pro balík si do hospody přišla paní Andrea Vašková. Novou službu, kterou hospoda nabízí, si pochvaluje.

„Přijela jsem z práce a nestihla bych si ho vyzvednout na poště, takže se mi hodí, že je tady v Němčovicích v hospodě. Musela bych počkat až bych měla volno a jet pro balíček do Břas, nebo si vzít hodinu dvě volna v práci,“ konstatuje.

Hospodská Jitka Ferschmannová mezitím vysvětluje, jak poštovní výdejna funguje. „Lidé si tady mohou vyzvednout zásilky, které jsou do vlastních rukou, a pro které by museli jet někam na poštu. Také dopisy tady mohou nechat, budeme tady mít známky, budou tady i složenky, které si mohou vzít,“ popisuje a dodává:

„Pokud poštovní doručovatelka někoho nezastihne doma, uloží to tady u nás. Může tady uložit dopisy a balíky a dotyčný dostane klasickou výzvu, že to má uloženo v hospodě a až přijede z práce nebo o víkendu, může si to vyzvednout,“ vysvětluje.

Hospodská, vedoucí výdejny a paní starostová v jedné osobě Jitka Ferschmannová a Andrea Vašková, obyvatelka, která si přišla pro oznámený balík

Poštovní výdejna dostala i své směrovací číslo. „Máme číslo 33829, to jsme dostali od pošty,“ dodává starosta Karel Ferschmann.

Původně obec usilovala o rozšíření otevírací doby na poště v nedalekých Radnicích, to se ale nepodařilo dojednat.

„Hledali jsme nějaké náhradní řešení a došli jsme k závěru, že by bylo možné zřídit výdejní místo ve spolupráci s Českou poštou. Ta se velmi snaží, vybavila nás tady kompletně. A spoléhá na to, že tady má partnera, který to diručí přesně tak, jak by to udělala pošta,“ říká starosta.

Že doručování zásilek bylo v Němčovicích obtížné, Česká pošta uznala a zřízení výdejního místa v hospodě vítá.

„Po jednání se starostou se ukázalo, že je tato obec vhodná pro zřízení takzvaného výdejního místa. Pošta tak vyšla obyvatelům Němčovic vstříc a my doufáme, že budou s touto službou spokojeni,“ , říká mluvčí pošty Marta Selicharová.

Pro zásilky si lidé mohou do němčovické hospody chodit od pondělí do neděle, podobné výdejny v hospodách fungují na dalších třech místech v republice. Na dalších 71 místech mají poštovní výdejní místa na obecních úřadech nebo u místních živnostníků.

autor: lum
Spustit audio