V Němčovicích šetří energiemi, nyní chystají úpravu sběrného dvora

9. listopad 2022 09:20, aktualizováno

Obec Němčovice na Rokycansku bojuje se zvyšováním cen energií všemi možnými způsoby od výměny žárovek po instalaci tepelných čerpadel. Nyní zásadní úpravy čekají i místní sběrný dvůr, kam chce obec umístit fotovoltaické panely.

„Sběrný dvůr nám slouží ve stávající podobě od roku 2009 a teď je třeba ho rozšířit, kapacita už nedostačuje množství odpadu produkovaného naší obcí,“ vysvětluje starosta obce Karel Ferschmann. Produkce odpadu se zvýšila v době pandemie koronaviru, kdy narostl počet objednávek z e-shopů a s nimi spojeného balicího materiálu.

Sběrný dvůr v Němčovicích

„Problém je také objemový odpad, například kusy nábytku. Jedna sedací souprava, kterou tu máme, zaplní kontejner s kapacitou deset kubíků,“ říká Karel Ferschmann. Zvýšené množství odpadu zasahuje mimo jiné do rozpočtu obce, firmy zajišťující odvoz odpadu totiž stále zdražují, a to hlavně kvůli cenám pohonných hmot.

Vedení Němčovic nyní klade důraz na snižování nákladů na energie. Už před lety vybudovalo kořenovou čističku odpadních vod a osadilo obecní objekty tepelnými čerpadly. Teď věnuje úsilí výměně žárovek ve veřejném osvětlení za úspornější a zavedlo vypínání světel v nočních hodinách. Sběrný dvůr v rámci úsporných opatření čeká instalace fotovoltaických panelů. Všechny úpravy dvora by měly být hotovy do konce příštího roku.

autoři: Veronika Krátká , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio