V nynější podobě je zahrada gymnázia na Mikulášském nám. v Plzni k vidění naposled

V zahradě až do 12. května probíhá jubilejní 50. výstava Jaro v alpinu. Do budoucna část zahradní plochy zabere výstavba jídelny pro studenty gymnázia.

Zahrady gymnázia na Mikulášském nám. se Alpinum klub Plzeň ujal v roce 1977, o rok později už se tam konala výstava skalniček. Nejednalo se ovšem o první výstavu výpěstků plzeňských alpinkářů. „Naši předchůdci se do toho dali v roce 1973. Tehdy se rozhodli, že udělají první výstavu alpinek, tenkrát to ovšem bylo v Proluce. Ta výstava měla obrovský úspěch, za první 3 dny ji navštívilo 10 tisíc lidí,“ připomíná historii předseda plzeňského Alpinum klubu Karel Lumerding.

Letošní jubilejní výstava vyvolává u členů klubu smíšené pocity, radost z půlstoletí tradiční akce se mísí se smutkem. „V areálu se má stavět jídelna, která zabere zhruba třetinu zahrady. Tím nám ji víceméně znehodnotí. Určitě nebudou pokračovat výstavy v takovém rozsahu, v jakém se dosud konaly. Nevím, kolik členů bude ochotno na zbytku zahrady ještě dál pracovat, jsme demotivováni,“ konstatuje předseda klubu s tím, že zahradu vždy považovali za nedotknutelnou perlu uprostřed města.

Jaro v alpinu

A také ji podle toho hýčkali a zvelebovali. „Vysadili jsme nové stromy, postavili čedičovou skalku, předělali vodní koryta,“ vyjmenovává Karel Lumerding, „udělala se tady spousta práce. Včetně záhonu výpěstků českých zahradníků, který lemuje příchozí cestu na zahradu. Každý rok tu odevzdáme 1 500 brigádnických hodin. Jak bude Alpinum klub Plzeň pokračovat dál, to netušíme, protože zahrada byla to, co ten klub stmelovalo.“

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio