V pátek začínají v Plzni Dny vědy a techniky. Letos nabídnou 35 interaktivních expozic

9. září 2020 12:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dny vědy a techniky v Plzni

Tradiční akci už po 15. připravila Západočeská univerzita v Plzni. Jednotlivé fakulty a partneři univerzity se budou 11. a 12. září prezentovat na náměstí Republiky a v prostoru před Západočeským muzeem.

„Oblíbenou expozicí je například Smart train, tedy malý vláček, který lze ovládat mozkovými vlnami, kdy návštěvníci můžou silou své vůle uvést vláček do pohybu, mrknutím oka rozsvítit světla a dvěma mrknutími změnit směr jízdy vláčku. Dále také technický prostor Fakulty strojní, kde je trenažer studentské formule, děti si tam můžou prohlédnout funkční model tepelné elektrárny nebo nějakou robotickou stavebnici či si mohou vyzkoušet virtuální reality,“ popsala mluvčí ZČU Šárka Stará.

Návštěvníci si na Dnech vědy a techniky budou moci vyzkoušet i různé chemické pokusy. „Budou k vidění v budově Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici 42 a to v pátek 11. září. Expozice se nazývá Svět chemických reakcí. Kdo se chce na atraktivní chemické experimenty podívat, musí se zaregistrovat, a to na webových stránkách www.dnyvedy.cz,“ doplnila Šárka Stará.

Cílem je vzbudit zájem o technické a přírodovědné obory

Pozor, pro řidiče bude po čas konání akce uzavřena Františkánská ulice a současně tam bude platit zákaz parkování.

Letošní akce nabídne 35 expozic, z toho 30 jich bude na náměstí Republiky a čtyři před Západočeským muzeem. Tam podle Šárky Staré lidé najdou například expozici Rakety na alternativní pohon nebo expozici, kterou si připravila rokycanská hvězdárna, věnovanou 50. výročí přistání prvního dálkově ovládaného vozítka Lunochod 1 na Měsíci.

Dny vědy a techniky 2020 můžou lidé v Plzni navštívit v pátek 11. září a v sobotu 12. září vždy od 9 do 17 hodin. Vstup do všech expozic je zdarma.

autoři: Martina Klímová , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio