V Plané mohou lidé odnést nepotřebné, ale stále funkční věci do sběrného dvora

25. leden 2023 13:20, aktualizováno

V Plané na Tachovsku začalo fungovat ve sběrném dvoře takzvané re-use centrum. Lidé sem mohou odnést nepotřebné věci, někdo jiný si je tam zase může zdarma vzít.

ReUse centrum - sběrný dvůr v Plané

Možná se právě doma koukáte na něco, co už nepotřebujete. Zároveň je vám ale líto to vyhodit, protože by to třeba ještě někdo využil. Obraz po dědečkovi, nádobí po babičce nebo sáňky po odrostlých dětech můžete odnést do bazaru… Nebo využijte re-use centrum v Plané. Eliminujete vznik zbytečného odpadu, trochu ulevíte životnímu prostředí a ještě uděláte dobrý skutek, protože vámi darovaný předmět určitě udělá radost někomu dalšímu.

Re-use centrum v Plané funguje přímo ve sběrném dvoře. Na rozdíl od služby uložení odpadu, kterou zde mohou využít pouze občané města, již mají zaplacený poplatek za odvoz a zpracování odpadu, centrum je otevřené úplně pro každého. Při příchodu do dvora je třeba nahlásit, že věc, kterou přinášíte, je určena k dalšímu využití.

ReUse centrum - sběrný dvůr v Plané

„Přijímáme zařízení domácnosti, obrazy a další dekorace, sportovní vybavení, dětské hračky kromě plyšových a textilních, i knihy,“ uvádí místostarosta Plané Pavel Nutil. „Poptávka by byla i po nábytku, ten ale zatím nemůžeme skladovat z kapacitních důvodů. A pro lidi by byly zajímavé i elektrospotřebiče, ovšem ty by zase musely mít ze zákona revizi.“

Ačkoliv je projekt re-use centra zatím v plenkách, občané ho už teď kvitují s povděkem. Centrum je spolu s celým sběrným dvorem v Kyjovské ulici otevřeno v pondělí, ve středu a v pátek vždy od 13:00 do 17:00 a také v sobotu od 8:00 do 12:00.

autoři: Lukáš Milota , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio