V Plánici si připomněli 170 let od narození Františka Křižíka

29. září 2017
Muzeum Františka Křižíka v Plánici

Letos je to 170 let, co se v Plánici na Klatovsku v rodině chudého ševce narodil František Křižík. Významného průmyslníka, elektrotechnika a vynálezce si včera v rodném pošumavském městečku připomněli i místní obyvatelé. Navíc po celý den bylo volně přístupné i muzeum věnované slavnému plánickému rodákovi.

Muzeum Františka Křižíka se nachází v jeho rodném domě. To je krásná chalupa s kamenným zápražím. Muzeum má dvě výstavní místnosti. V té první si mohou návštěvníci prohlédnout krátký film o životě a vynálezech Františka Křižíka. V té druhé jsou exponáty a další technické poklady.

„Je zde například soustrojí z čachrovské elektrárny. Elektrárna se v Čachrově začala stavět v roce 1900 a to proto, že Čachrov měl v té době veliký nedostatek vody. Návštěvníci mohou dále vidět nejstarší dochovanou obloukovou lampu z roku 1884. Opravdu funkční lampy jsou jen dvě v republice. Jedna u nás a druhá v Plzni v muzeu,“ vysvětlila Olga Francová.

Rodný dům Františka Křižíka, který se tu v roce 1847 narodil, pochází ze začátku 19. století. V muzeu jsou mimo jiné k vidění i fotografie, na nichž je dům zobrazený před rekonstrukcí.

„V roce 1948-49 chtěla Plánice tento domek zbourat. Tehdy se naštěstí nejen místní nadšenci, ale hlavně plzeňská Škodovka zasadili o to, že je tu muzeum a tím ho zachránili. Jinak už by dům nestál,“ uvedla průvodkyně v Muzeu Františka Křižíka Olga Francová.

Každoročně zavítá do muzea Františka Křižíka v Plánici zhruba tisíc návštěvníků.