V plzeňské botanické zahradě stojí nový čínský altán se zlatými rybkami

2. říjen 2020 14:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čínský altán v Zoo Plzeň

Vedle lochotínského amfiteátru v Zoologické a botanické zahradě města Plzně vyrostl čínský altán za zhruba 12 milionů korun, v němž v akváriích plavou zlaté rybky. Do altánu budou lidé chodit přemýšlet o světě a meditovat.

Čínský altán v Zoo Plzeň

Původní botanická zahrada se proměňuje v rozsáhlou asijskou zahradu, která přibližuje japonskou nebo čínskou floru, faunu a zahradní architekturu. Nově zde přibyla i dominanta zahrady, tradiční čínský červenožlutý domek se zvednutým krovem. Ten byl pro české tesaře výzvou, protože nikdy nic podobného nedělali.

„Pavilon je především věnovaný zlaté rybce a kultuře chovu tohoto druhu, který je už od 12. století v Číně šlechtěn. Číňané si zlaté karasy šlechtí, aby byli i doma blíže přírodě. Rybky byly již od začátku chované v porcelánových nádobách,“ uvedl Tomáš Peš, vedoucí botanického oddělení. Stejně tak je tomu v novém domku. Tato porcelánová akvária umožnují pozorování rybek jen shora nikoli z boku.

Čínský altán v Zoo Plzeň

V akváriích můžeme vidět např. zlaté rybky závojnatky s názvem oranda a ve spodní části altánu se nachází akvárium, ve kterém plave starobylý krokodýlovec čínský.

Zda zlaté rybky plní přání, si mohou návštěvníci sami vyzkoušet v novém čínském altánu plzeňské botanické zahrady, který je volně přístupný.

autoři: Lukáš Milota , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio