V plzeňském Zátiší se v květnu dokončí stavební práce na nových domech se 77 byty

5. únor 2021 07:30, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Revitalizace plzeňské části Zátiší

První etapa revitalizace plzeňské části Zátiší se blíží ke konci. V květnu by se nové byty měly zkolaudovat a první nájemníci by se mohli nastěhovat už v létě.

Z dřívější městské části Kvítečkov s rozkvetlými zahradami a záhony se stalo ponuré a chátrající Zátiší. Město chce tuto část znovu oživit, a proto se pustilo do její revitalizace. Už v květnu by se měly dokončit stavební práce na několika nových domech se 77 byty. V další etapě pak přibude ještě více než sto dalších. Definitivně by tak měly zmizet staré, dřevěné stavby pokryté azbestem.

V nových bytech se dokončují stavební práce

V bytech se musí dodělat ještě kompletace zásuvek, světel, zařízení do kuchyňských linek, propojení vodovodů a další detailní práce. Stavbyvedoucí Jaroslav Kořenek se nebojí, že by se byty nepodařilo do konce dubna dokončit. Kolaudace je naplánovaná na květen.

„Jedná se zejména o zdravotně postižené, seniory, mladé rodiny, samoživitelky a přicházející z institucí jako jsou dětské domovy a pěstounská péče,“ přiblížil radní David Šlouf z ODS, komu je prvních 77 bytů určeno. Jistotu by mohli mít lidé, kteří v Zátiší bydleli již před revitalizací. Zájem projevilo 20 rodin. Ostatní si mohou podat přihlášku.

Na jeden městský byt připadá zhruba 50 až 60 zájemců

O tom, kdo městský byt získá, rozhodne bodování přihlášky. „U každé cílové skupiny se zohledňuje něco jiného. U seniorů zdravotní stav a hodně pracujeme s bytovou nouzí, zda lidé mají kde bydlet, mají platné nájemní smlouvy nebo lidé, kteří potřebují bezbariérový byt musí mít posouzení lékaře,“ sdělila vedoucí oddělení sociální práce a dostupného bydlení plzeňského magistrátu Karolína Vodičková. Domy nemají výtah, a proto jsou upřednostňovaní lidé mobilní a soběstační.

Město Plzeň zaplatí za revitalizaci zátiší cca 410 milionů korun. Na první etapu, která by měla skončit letos v květnu, naváže vzápětí druhá. V té vy mělo vzniknout 106 bytů a ukončena by měla být v září roku 2022. Celkem tedy město postaví v této lokalitě 183 nových bytů.

autoři: Jan Markup , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio