V Plzni je enormní zájem o členství ve skautských oddílech, kapacity jsou ale omezené

1. prosinec 2023 10:39

Na tři roky dopředu mají zaplněný pořadník s žádostmi o členství některé skautské oddíly v Plzni. Zájem je velký, ale naráží na omezený počet vedoucích, kluboven i nedostatečnou kapacitu letních táborů.

Naučit se zacházet s kompasem, mapou, ale i s GPS, umět rozdělat oheň v přírodě bez pomoci sirek, ale i pomáhat kamarádům a sdílet určité hodnoty. I to je náplní činnosti skautských oddílů, o něž je mezi dětmi čím dál větší zájem. „Myslím, že se o nás víc mluví, snad i díky akcím jako Betlémské světlo nebo naší aktivitě při ukrajinské krizi. Díky tomu se o nás dozvěděla širší veřejnost,“ říká vedoucí 52. skautského oddílu Žlutá střelka Alžběta Poláčková.

Třeba v Plzni zájem o skautství stoupá v poslední době tak, že některé oddíly musely zastavit příjem nových členů. „Dětí máme většinou kolem padesáti. Před asi čtyřmi lety jsme museli poprvé vyhlásit stop stav. Nyní máme pořadník plný na tři roky dopředu,“ prozrazuje Alžběta Poláčková.

Chybí vedoucí i klubovny

Ze šesti dětských oddílů v plzeňském středisku Střela nepřijímá nové členy polovina. Příčinou nedostatečných kapacit není jen samotný enormní zájem, ale také fakt, že chybí dostatečný počet vedoucích, které představují dobrovolníci, již se skautské činnosti věnují ve svém volném čase. Další limit pak představuje nedostatečné zázemí – a to jak co se týče kluboven, tak míst na tábory. „Děláme vše pro to, abychom tyto překážky překonali. Snažíme se nějakým způsobem předělávat vzdělávací systém, aby při zachování kvality bylo umožněno více mladým lidem složit zkoušky a následně vést oddíly. Zároveň sháníme finance z veřejných i soukromých zdrojů, abychom rozšířili zázemí, a vykupujeme pozemky vhodné k táboření,“ uvádí vedoucí střediska Střela Martin Kolovský.

Skauti už mají připravenou stavbu nové klubovny v Českém údolí. Ta by měla začít fungovat na podzim roku 2025.

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio