V Plzni jezdí speciální trolejbus, který ošetřuje troleje od námrazy

12. únor 2021 07:20, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Trolejbus v Plzni

Speciální trolejbus pomáhá Plzeňským městským dopravním podnikům s ochranou trolejového vedení při silných mrazech. Na trolej rozprašuje nemrznoucí ekologickou směs a pomáhá tak bránit námraze.

Trolejbus vyjíždí vždy v noci, když jsou všechny vozy ve vozovně, většinou od 00:45 do 4:00. Speciální trolejbus za noc projede a ošetří troleje na všech trasách a nebezpečné úseky projede klidně i dvakrát. „Na sběrných tyčích jsou bodky a za nimi jsou trysky, které stříkají přímo na ty troleje směs, která odpuzuje námrazu,“ vysvětlil řidič speciálního trolejbusu Bohumil Hein.

Námraza na trolejích vzniká převážně pohybují-li se teploty přes den kolem nuly, je vysoká vlhkost a v noci teplota klesne pod bod mrazu. „Máme objednanou speciální předpověď od Českého hydrometeorologického ústavu. Kolem desáté večer přichází v procentech pravděpodobnost námrazy. Identifikovali jsme, že to, co je nad padesát procent, už je riziko a na základě těchto informací je vůz vypraven,“ sdělil vedoucí střediska řízení provozu městských dopravních podniků v Plzni Tomáš Mráz.

V momentě, kdy vznikne námraza na trolejích a speciální vůz je neošetří, je velmi omezen provoz trolejbusů, které nemají alternativní pohon. „Nejčastěji tento trolejbus využíváme na Borských polích. Kvůli průmyslové činnosti, která tam probíhá, tam vzniká speciální vlhkost, a dokonce někdy i speciální technický sníh, který komplikuje dopravu,“ dodal Tomáš Mráz.

Dříve se námraza a led z trolejí strhávaly ručně rašplemi a pilníky. Speciální směs, kterou se nyní troleje v noci ošetřují, vydrží účinná do ranního výjezdu trolejbusů. Díky speciálnímu vozu a ošetřování trolejového vedení nenastala žádná katastrofická situace jako v minulých letech. Letos v zimě byl v terénu tento vůz už 11x a do ulic krajského města vyjede i v následujících mrazivých dnech.

autoři: Martina Klímová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio