V Plzni probíhá mezinárodní soutěž Robo-vozítko Plzeň 2020

15. leden 2020 10:35

Čtrnáct středoškolských týmů z pěti zemí Evropy a Asie přijelo do Plzně, aby představilo svá robotická vozítka.

Soutěž pořádá Západočeská univerzita spolu s Plzeňský krajem. Hodnotit se bude například prezentace, originální vzhled nebo ochrana elektroniky před vodou a zajímavé osvětlení. Soutěžní dvojice měli za úkol své vozítko představit v anglickém jazyce před odbornou porotou.

Jediný dívčí tým

Jako jediný dívčí tým přijely na mezinárodní soutěž se svým robotickým vozítkem Nina a Magdaléna ze střední školy v německém Chamu. „Obrázky na displeji se mění podle frekvence a střídá se tam vlajka Bavorska s logem naší školy. K tomu jsme vybraly populární německou dětskou písničku, protože nám to přišlo zábavné,“ řekly studentky.

Jako jediný dívčí tým přijely na mezinárodní soutěž se svým robotickým vozítkem Nina (vlevo) a Magdaléna ze střední školy v německém Chamu

„Už jako dítě jsem si hrála s helikoptérou na dálkové ovládání a měla jsem ráda i další technické hračky. Například mini motorkos – to byla to zábava,“ vysvětlila Magdaléna svou volbu technického oboru. „Jsme holky a chtěly jsme, aby vozítko bylo roztomilé. Tak jsme se rozhodly udělat ho jinak než ostatní týmy, ne tak technické. Taky jsme mu daly přezdívku našeho učitele, abychom ho trochu pozlobily. A proto mu říkáme Girgil,“ pokračovala.

Získat zkušenosti

Že právě kluci dávají důraz na jiné věci, potvrzuje i soutěžící Jan Čapek ze Středního učiliště elektrotechnického v Plzni. „Vzhledem k tomu, že jsme technici a tomu designu moc nerozumíme, tak jsme to vzali spíš z té technické stránky, abychom splnili zadání soutěže,“ řekl a dodal: „Na autíčku jsme strávili asi 15 hodin času, ale víc nám zabral 3D tisk samotné konstrukce, což odhaduji na nějakých 50 hodin.“

Že právě kluci dávají důraz na jiné věci, potvrzuje i soutěžící Jan Čapek (vlevo) ze Středního učiliště elektrotechnického v Plzni. Na fotografii společně s kolegou Matějem Kešnerem

„Studenty ze Střední odborné školy v Handlové na Slovensku doprovodil ředitel Jozef Barborka. „U nás na škole vzděláváme žáky v oborech, které jsou velmi příbuzné pro robotiku, a vidíme, že je tady hodně družstev z jiných států, takže chlapci získají mnoho zkušeností,“ řekl ředitel.

Výtvory představili žáci v angličtině, pak projedou trať

První den žáci představili v anglickém jazyce robotická vozítka před dvanáctičlennou porotou. Dnes budou se svými výtvory závodit. „V Techmanii se budou konat soutěžní jízdy, je tam připravená neznámá trať, kterou musí absolvovat a vézt odměřené množství vody a nevylít,“ vysvětlila za organizátory Jaroslava Havlíčková z plzeňského hejtmanství.

Vítěze mezinárodní soutěže vyhlásí organizátoři ve čtvrtek. Ti nejlepší dostanou stavebnice, chytré náramky a další zajímavé ceny.

autoři: Martina Klímová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio