V Plzni se opět jednalo o osudu bývalých Městských lázní

13. říjen 2017
Denisovo nábřeží v Plzni se zanedbanou budovou Městských lázní

Stále nejasná je budoucnost bývalých Městských lázní v Plzni. Známá chátrající budova v centru města patří společnosti TWB Praha a její jednatel Pierluigi Cardoselli zatím nemá konkrétní plán na využití objektu.

Budovu lázní získal v roce 1994 v privatizaci soukromník, který zkrachoval. V roce 2001 je koupil za deset milionů korun developer Amádeus Real, ten, který se teď soudí s městem skoro o dvě miliardy kvůli nepostavenému obchodnímu centru Corso. A ten jednal o prodeji lázní s městem a krajem, které tam chtěly mít galerii. Z toho sešlo a nakonec lázně koupila v roce 2007 firma TWB, tedy Pierluigi Cardoselli.

„Lázně on kupoval původně za účelem výstavby nadstandartního bydlení v blízkosti historického centra města. Částečně, tak jak jsem si objekt prohlédl, může být k tomuto účelu zrekonstruován. Je tam ale velký prostor po bývalém bazénu, který pravděpodobně na byty přestavět nepůjde,“ připomněl primátor Martin Zrzavecký z ČSSD.

Podle architekta Jana Soukupa, který se schůzky také účastnil, není budova pro bytovou výstavbu ideální, ale možnosti přestavby na byty se ještě budou prověřovat. Spíš ho překvapil jiný nápad, se kterým vlastník přišel. „Měl takový námět, že by tam ve spolupráci s Plzeňským Prazdrojem mohly vzniknout pivní lázně. Pivovar už ale dříve formuloval, že jeho pivo je k pití a ne ke koupání. Takže i tato cesta je zjevně slepá,“ uvedl Jan Soukup.

Jednání jsou na mrtvém bodě

Městské lázně taky letos zaujaly velvyslance Thajského království. Podle něj má Thajsko zájem v České republice investovat a v budově by mohly být thajské masáže, lázně i hotel. I tento záměr je ale na mrtvém bodě, jak řekl Martin Zrzavecký: „Pro tento okamžik nemáme informace o tom, že by se ten projekt někam posouval.“

Ve hře je stále i možnost, že by město koupilo lázně zpět. Stálo by to desítky milionů korun a až půl miliardy by si vyžádala rekonstrukce. Koupě by ale byla možná jen v případě, že by město mělo konkrétní plán na využití lázní.

Jednání mezi městem a vlastníkem lázní nepřineslo žádný konkrétní výsledek. Podle primátora Martina Zrzaveckého město s majitelem lázní ale dál jedná o možnostech spolupráce.

V současnosti, už čtvrtým rokem, po sobě v Městských lázních střílí barevné kuličky milovníci paintballu. Budovu tak nedevastují bezdomovci a daří se ji chránit před dalším chátráním.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Zpráva
  • historie
  • jednání
  • Plzeň
  • Plzeňský kraj
  • budoucnost
  • osud
  • městské lázně