V Plzni-Zábělé je obnovená naučná stezka

4. říjen 2018 13:12

Město Plzeň obnovilo naučnou stezku v rekreační oblasti Zábělá, sedmikilometrová trasa z Bukovce k Dolanskému mostu nabízí 12 zastavení se zajímavými informacemi.

„Územím vedla naučná stezka, která byla vybudována v roce 1979. Původní informace na tabulích však byly příliš stručné a věnovaly se pouze lesnictví. Stezka je nyní rozšířena o několik dalších zastavení, která jsou doplněna o aktuální informace a přizpůsobena dnešním znalostem o této oblasti,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Petr Náhlík.

Asi sedmikilometrová stezka vede od Bukovce k Dolanskému mostu, zájemci se na 12 tabulích dozvědí něco o historii, fauně, flóře nebo i o lesním hospodářství. V budoucnu tu zástupci města chtějí vybudovat i cyklostezku, která povede po náspu stávající železniční trati. Ta 9. prosince zanikne po otevření nového železničního tunelu pod vrchem Chlum.

Po stopách zajímavých lokalit

Stezka v podstatě kopíruje zelenou turistickou značku, ale má několik odboček k pozoruhodným lokalitám. Na stezku se mohou lidé napojit na třech místech, a to v Bukovci nebo v Zábělé u hájovny či z tábořiště u Dolanského mostu. Jedna z informačních tabulí je například v místě, kde fungovala za první republiky vyhlášená výletní restaurace. „Zábělá byla v té době oblíbeným cílem turistů. Nedaleko byla umístěna železniční zastávka, z Plzně se sem tedy lidé dostali pohodlně vlakem. Po procházce v lese mohli posedět v restauraci, ve které se tehdy odpoledne i hrávalo a tančívalo,“ uvedl Richard Havelka ze Správy veřejného statku.

Plzeňané mohou objevovat ještě Sigmondovu stezku v Bolevci, Malochovu stezku na druhém břehu Berounky v městských lesích kolem Druztové a naučnou stezku Kokotské rybníky nebo poříční stezky opatřené informačními tabulemi v údolích Mže, Radbuzy, Úhlavy, Úslavy a Berounky.

Mapa naučné stezky Zábělá
autoři: Lukáš Milota , Michaela Svobodová
Spustit audio