V příštím týdnu bude jasné, zda má Domažlicko epidemii po kontrolou
Nárůst nových případů nemoci covid-19 na Domažlicku mírně zpomalil. I tak ale dál patří tato část Plzeňského kraje k nejpostiženějším regionům v Česku. Plzeňské hejtmanství poslalo do obcí a měst informační letáky o dodržování hygienických pravidel. Ne všude je chtějí lidem doručovat.
Aktuálně má okres Domažlice 266 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je víc než polovina z celého Plzeňského kraje. Hejtmanství kromě roznosu letáků, starostům taky doporučilo, aby lidem přes obecní rozhlas opakovali preventivní opatření. Dezinfekci mají na starosti dobrovolní hasiči. Každý den dezinfikují veřejná prostranství – vchody do obchodů, úřadů, plastové kontejnery a podobně.
„My nehlásíme rozhlasem a neroznášíme další letáky. Už jsme to udělali před časem. V tuhle chvíli je třeba občany spíš uklidnit a informovat, že situaci zvládáme, a ne ještě víc znervózňovat,“ řekl starosta Klenčí pod Čerchovem Jan Bozděch. Ten rovněž zaslal otevřený dopis krajskému krizovému štábu. V něm polemizuje s aktuálními počty nemocných, které zohledňují jen trvalý pobyt, vadí mu i pozdní dodávky dezinfekčních prostředků od Plzeňského kraje a schází mu také konkrétní počty.
Počty nakažených v obcích se sdělovat nebudou
„Nejde o jména, jde o počet. V okamžiku kdy zjistíme, že v obci není nikdo nakažený, bude se nám žít snáze, než když se dozvíme, že je v obci 100 nakažených. Jsme na venkově, kde se fámy šíří velice rychle,“ dodal starosta Bozděch.
I to je ale podle hygieniků jeden z důvodů, proč se starostové konkrétní čísla ve své obci nedozví. „Docházelo k panickým až hysterickým reakcí, mnohdy odsuzujícím. Hygienická stanice má jednoznačný pokyn – data o počtu infikovaných mohou být zveřejňována pouze do úrovně okresu,“ vysvětlil ředitel plzeňské krajské hygienické stanice Michal Bartoš,
Plzeňský kraj prozatím utratil za dezinfekci a ochranné prostředky 40 milionů korun. Prioritu měly krajské nemocnice a sociální zařízení.
Podle hygieniků za situaci na domažlickém okrese mohou lyžaři, kteří byli v Itálii a Rakousku, pendleři a ti, kteří nerespektovali nařízení vlády. „Já si to spojuji s tím, že se začalo intenzivně testovat v domažlické nemocnici. Denně se průměrně testuje 120 lidí, což před tím nebylo,“ řekl starosta Domažlic Zdeněk Novák.
Zda se podařilo epidemii na Domažlicku zastavit navzdory velikonočním svátkům, bude jasné podle hygieniků na začátku příštího týdne.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Dovez mi tu krabicu.‘ Hlavní aktéři nelegálních sázek ve fotbale jezdili pro výhry z asijských webů do Vídně
-
Více než polovina lidí nesouhlasí se sudetoněmeckým sjezdem v Brně, ukázal průzkum. Postoj ovlivňuje věk
-
Exšéf MI6: Pokud polevíme v pomoci Ukrajině, Putinovi poroste chuť. Odhodlání Západu pozoruje i Čína
-
Uhde: Kvůli landsmanšaftu se rozdmýchává konflikt nepřirozených rozměrů. Smíření je bytostná potřeba