V Rokycanech se lidé rozloučili s romskou zpěvačkou Věrou Bílou

V Rokycanech se dnes dopoledne uskutečnil pohřeb romské zpěvačky Věry Bílé, která zemřela 12. března ve věku 64 let v plzeňské nemocnici.

Na pohřeb s bohoslužbou a uložením rakve do hrobu na místním hřbitově dorazily stovky lidí z celého Česka i ze zahraničí. Na celou akci dohlížela policie. Pomáhala hlavně řídit provoz.

Obřad začal v kostele Panny Marie Sněžné na rokycanském náměstí v 10:45 hod. Po mši se shromáždil průvod a za pohřebním vozem prošel celým městem až na místní hřbitov, kde byla rakev uložena do hrobu.

Podle serveru Romea.cz se už ve čtvrtek konala v kostele v Liverpoolu v Anglii za velké účasti rodiny a přátel zádušní mše za zpěvačku.

Věra Bílá byla na přelomu tisíciletí zřejmě nejznámější zpěvačkou z Česka ve světě, proslavila se zejména vystupováním se skupinou Kale. Před lety vyprodala i pařížskou Olympii, s Kale se zařadila mezi hvězdy etnické hudby. Později ale propadla hraní na automatech, kvůli podlomenému zdraví koncertovala výjimečně. Poznamenala ji také smrt manžela a syna. Žila na ubytovně v Rokycanech.

Poslední týdny před smrtí ale připravovala návrat ke koncertování po 15 letech ve spolupráci se zpěvákem Janem Bendigem a bývalým členem kapely Kale Milanem Krokou. Zemřela jen čtyři dny před prvním vystoupením koncertní šňůry v Sokolově.