V současném vytrvalostním běhu nemám komu fandit. Nadvláda afrických běžců je obrovská

22. květen 2017
Pavel Faschingbauer

V druhé polovině šedesátých let byl několikrát mistrem republiky v běhu na dlouhých tratích, působil i v československé reprezentaci, po vyslovení nesouhlasu s okupací v roce 1968 byl vyhozen ze školství, ale nezahořkl, sportu a nejen tomu se aktivně věnoval dál. Domažlický rodák Pavel Faschingbauer slaví v těchto dnech 80. narozeniny.

Původně chtěl být po otci zvěrolékařem, ale když několikrát na běžeckých závodech porazil svého o rok staršího bratra a v 18 letech se stal dorosteneckým mistrem republiky v přespolním běhu, události nabraly jiný směr. Chtěl jít studovat tělocvik na Institut tělesné výchovy a sportu, ale úraz mu zabránil zúčastnit se přijímacích zkoušek. Bylo to štěstí v neštěstí, Pavel Fashingbauer, jelikož další rok čekat nechtěl, se přihlásil na Pedagogickou fakultu v Plzni ke studiu matematiky. Štěstí bylo v tom, že na stejný obor se přihlásila i jeho velká gymnaziální láska, jeho budoucí manželka a matka jeho dětí.

V roce 1968 mě hodně podržela moje manželka

V letech 1967 a 1968 byl Pavel Faschingbauer na vrcholu své běžecké výkonosti, přišla ovšem invaze vojsk Varšavské smlouvy a následná normalizace. Hlasitě vyjadřoval svůj nesouhlas, ačkoliv ho nutili, jako v té době hodně známého člověka, aby se podvolil. „V té době mně hodně pomohla moje manželka, řekla mi, abych zůstal takový, jaký jsem, i když to znamenalo velké riziko ohledně budoucnosti našich dětí,“ svěřuje se Pavel Faschingbauer. Následky byly fatální. Musel opustit školu a přijmout místo takzvaně u lopaty v melioračním podniku Radbúza Horšovský Týn. Na lidi, které tam potkal, dodnes s láskou vzpomíná a někteří z nich se stali jeho celoživotními přáteli.

Pavel Faschingbauer s moderátorem Romanem Stupkou

Sledovat dnešní vytrvalecké závody už mě nebaví

„Když jsem sledoval závody za mých mladých let, bylo komu fandit, třeba Zátopkovi nebo Jungwirthovi. Teď je tady spousta běžců z Afriky, o kterých ani nevíte, jak se jmenují a přece jsou o třídu lepší než ostatní, asi je to i jejich zcela odlišným somatotypem“, říká náš host Pavel Faschingbauer. V 80 letech luští doma křížovky, zajímá se o svých šest vnoučat a taky choval a ještě chová poštovní holuby. Poštovní holub totiž podle něj spojuje to, co má rád. Náklonnost ke zvířatům zděděnou po tatínkovi a soutěživost, kterou v sobě musí mít každý běžec.