V Újezdu na Chodsku mají stůl, u kterého mohl sedávat Jan Sladký Kozina

5. květen 2021
Poklady minulosti

Stůl z roku 1608 se nachází v Pamětní síni Jana Sladkého Koziny v obci Újezd. V této síni mají mnoho unikátních předmětů spojených právě s osobností českých dějin Janem Sladkým Kozinou.

Stůl byl na Chodsku považován za největší symbol místnosti. "V každé chodské rodině sloužil pouze ke stolování, nesměla se na něm dělat žádná hrubá práce,“ poznamenal starosta obce Újezd Václav Kalčík. Stůl čtvercového tvaru nemá žádné hřeby, je sestrojen klíny.

Nevěsta se při odchodu z domu se stolem loučila

Ke stolu chovala každá rodina úctu. Když nevěsta opouštěla rodinu, se stolem se loučila. Při požáru byl stůl první věcí, která se z domu vynášela a v domácnosti byl vždy umístěn na významném místě, aby se kolem něj mohla sejít celá rodina. O stůl se jeho majitelé řádně starali, aby vydržel co nejdéle.

U stolu stojícím v Pamětní síni Jana Sladkého Koziny mohl Kozina sedávat. „Do historie se zapsal tím, že obhajoval chodská privilegia, kterých měli Chodové od panovníků 24. Po rebelii byl jako jeden z vůdců 28. listopadu 1695 popraven v Plzni na místě dnešního pivovaru,“ doplnil o Janu Sladkém Kozinovi Václav Kalčík.

autoři: Kateřina Dobrovolná , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio