Václav III. byl v pořadí sedmým českým králem a současně posledním Přemyslovcem na našem trůnu

23. březen 2023

Život Václava III. skončil předčasně, když ho 4. srpna roku 1306 zavraždili v Olomouci. Proč tam vlastně jel?

Když o rok dřív zemřel jeho otec Václav II., bylo jeho nejstaršímu synovi 15 a půl. Bez ohledu na věk se chopil vlády nad českým, uherským a polským královstvím.

Právě o Polsko měl však největší obavy, hrozilo totiž, že ho tamní odbojná knížata připraví o moc. Proto se rozhodl pro válečnou výpravu, opustil pražské sídlo a s ostatními rytíři si dal sraz v Olomouci. Jenže nastal problém s financemi.

Václav III. zdědil po otci téměř prázdnou státní pokladnu, a tak si nemohl vojsko najmout. Povolal tedy šlechtice, kteří museli vyrazit do boje a navíc na vlastní náklady. To byl pravděpodobně hlavní motiv vraždy mladého krále.

Vrah si ho našel v budově kapitulního děkanství u dómu svatého Václava. Buď ho třikrát bodl do hrudi, nebo mu podřezal hrdlo, v tom se kroniky rozcházejí. Smrtí krále Václava III. skončila vláda Přemyslovců v Čechách, která trvala víc než 400 let.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.