Vánoční ozdoby ze skleněných perliček z Poniklé jsou na seznamu UNESCO

18. prosinec 2021

V loňském roce se na seznam světového kulturního dědictví UNESCO dostal další český unikát: ruční výroba vánočních ozdob ze skleněných perlí. Ta má od 19. století tradici v Podkrkonoší, především v obci Poniklá.

Původně se v Poniklé z perliček dělala bižuterie, ale když se v 19. století rozvinula móda zdobení vánočního stromečku, začali chudí skláři navlékat perličky na drátky a tvořit z nich miniaturní napodobeniny věcí, které měli kolem sebe. Vznikaly tak perličkové košíčky, vějířky, konvičky, kočárky nebo pavoučci a samozřejmě andělé a hvězdičky.

Celá výroba – foukání perlí do formy, stříbření, barvení, řezání i montáž – probíhá dodnes ručně a je organizována faktorským způsobem.

V Poniklé v Podkrkonoší ji udržují manželé Marek a Barbora Kulhaví. Nasajte kouzlo výroby foukaných sklených vánočních ozdob v reportáži.

Ozdoby z perliček z Poniklé
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.