Vaše skleněné talíře mohou hrát barvami duhy

22. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výsledný výrobek může sloužit k dekoraci, ale lze ho dál používat

Speciální duhové barvy vytvoří na původně čirém skleněném nádobí měňavé modrofialové odstíny. Výsledný výrobek může sloužit k dekoraci, ale lze ho dál používat i v kuchyni. Jen mýt ho budete muset ručně.

„Duhové barvy nejvíc používáme na skleněné talířky, vázy nebo svícny. Ale dobře fungují i na plastových průhledných věcech, takže že si můžete ozdobit třeba i plastovou vánoční kouli,“ říká lektorka výtvarných technik Lenka Kohoutová.

K dekorování potřebujeme tyto pomůcky

Pomůcky:

duhová barva

skleněný průhledný talíř

akrylová barva (černá nebo tmavě modrá)

štětec

tupovací houbička

gumové rukavice

fén

závěrečný lak

Speciální duhové barvy vytvoří na původně čirém skleněném nádobí měňavé modrofialové odstíny

Postup:

Spodní stranu talíře natřeme duhovou barvou.

Necháme zaschnout nebo vyfénujeme pro urychlení schnutí.

Potom přes duhovou barvu naneseme pomocí houbičky tmavou akrylovou barvu, nejprve jednu slabou vrstvu, po zaschnutí (vyfénování) ještě jednu slabou vrstvu.

Opět necháme zaschnout (vyfénujeme) a na závěr přetřeme venkovním lakem nebo nastříkáme lakem ve spreji.

Vrchní část talíře zůstává skleněná a můžeme na něj tedy normálně servírovat jídlo.

Tipy:
Pro vytvoření duhového vzoru můžeme talíř před natřením duhovou barvou polepit papírovou lepenkou nebo na něj nalepit plastovou šablonu. Příp. duhovou barvu nemusíme nanášet na celou plochu talíře, ale jen s ní namalovat tahy anebo obrázek štětcem. Jestliže jí píšeme slovo nebo jméno, je nutné psát zrcadlově, aby po otočení talíře byl nápis čitelný.
Když zdobíme vázu nebo svícen, natíráme barvy z venkovní strany a nejdříve nanášíme akrylové vrstvy a až pak duhovou barvu. Nakonec také přelakujeme.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio