Včelaři očekávají podprůměrné výnosy medu, na vině jsou dubnové mrazy

28. květen 2024 16:00

Včelaři začali stáčet první med. Zástupci Českého svazu včelařů ale letos očekávají kvůli počasí mírně podprůměrné výnosy.

V Česku letos začali včelaři stáčet první med zhruba o dva týdny dřív než obvykle. Podle Českého svazu včelařů je to díky časnému nástupu jara. Kvůli dubnovým mrazům, kdy hlavně v Čechách pomrzly ovocné stromy, jsou ale velké rozdíly v množství medu, a to napříč celou republikou. Mírně podprůměrné výnosy očekávají třeba někteří včelaři na Plzeňsku. „Odhaduji zhruba 20 kilogramů v rámci včelstva a můj průměr je něco přes 30 kilogramů. Kvůli zmrzlým ovocným stromům neměly včely tolik nektaru, což se na výsledku odrazí,“ uvádí včelař Josef Novák.

Dle předsedy základní organizace Plzeň-střed Českého svazu včelařů Jaroslava Kadlece se výnosy na Plzeňsku liší místo od místa. „Včelstva vyzimovala dobře, byl dostatek zásob, nerozjel se virus varroa. První snůška nicméně bude průměrná a u druhé těžko předpovídat, uvidíme dle počasí. Snůšce vadí hlavně velké sucho, nebo naopak příliš mnoho deště.“

Druhé stáčení medu očekávají včelaři na Plzeňsku v polovině července, pak už se budou včelky připravovat na zimu.

autoři: Martina Klímová , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio