Včelaři z Nepomuka si darovali k 95. narozeninám včelí stezku

„Návštěvníci se dozvědí, jak včely dělají med, proč má včela žihadlo, jak potí vosk nebo jak žijí včely v zimě,“ popisuje autor stezky Jan Turč
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě „Návštěvníci se dozvědí, jak včely dělají med, proč má včela žihadlo, jak potí vosk nebo jak žijí včely v zimě,“ popisuje autor stezky Jan Turč

Včelařský spolek pro Nepomuk a okolí vznikl v roce 1924 a letos oslavil 95 let svého trvání. Při příležitosti tohoto výročí dokončil pro ty, kteří se chtějí něco dozvědět o světě včel, naučnou včelařskou stezku. Má celkem deset zastavení a měří necelý kilometr.

Naučná stezka začíná v Železné Huti u železničního viaduktu v ulici Nad Huťákem. Pokračuje po trase cyklostezky Helenka ke mlýnu, kde končí. Jednotlivá zastavení jsou osazena barevnými panely s obrázky a texty o životě včel.

„Návštěvníci se dozvědí, jak včely dělají med, proč má včela žihadlo, jak potí vosk nebo jak žijí včely v zimě,“ popisuje autor stezky Jan Turč. Pozornost návštěvníků jistě přiláká panel s názvem Jak se včely domlouvají.

Naučná stezka se věnuje i zdraví včel. Mají své nemoci, ale největší problémy jim způsobuje současné chování člověka k přírodě. Nadměrné užívání chemie v zemědělství, necitlivé ničení keřů a kácení stromů podél silnic, zabírání kvalitní zemědělské půdy různými výrobními i nevýrobními objekty a solárními panely se velkou měrou podílí na ohrožení včel a hmyzu vůbec.

„Skoro pět let nám trvalo, než jsme sehnali finance. Pokud budou další peníze, stezka by se mohla prodloužit až k obci Klášter. Máme třeba v plánu postavit hmyzí hotel,“ slibuje Jan Turč.

Celkové náklady na včelí stezku byly 65 tisíc. Velký podíl vzal na svá bedra Mikroregion Nepomucko. „Stejným dílem jsme se podělili s městem Nepomuk. Uvažujeme o tom, že bychom v budoucnu vybudovali dál ještě nějaký altán a cvičební prvky pro dospělé,“ dodává Pavel Motejzík, manažer Mikroregionu Nepomucko.

Další informace najdete na portále plzenskonakole.cz