Ve čtvrtek začíná v Plzni festival Smetanovské dny

2. březen 2022 12:28, aktualizováno

21 hudebních akcí a pestrý doprovodný program nabídne letošní 42. ročník festivalu Smetanovské dny. Potrvá do 24. března.

2. března od 15 hodin se koná pietní akt u pomníku Bedřicha Smetany v Kopeckého sadech v Plzni. Stane se tak v den narození českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany, který se narodil 2. března 1824 v Litomyšli a zemřel 12. května 1884 v Praze.

Jednou z doprovodných akcí festivalu je také 42. plzeňské mezioborové sympozium, které se uskuteční v Západočeském muzeu v Plzni ve dnech 2. až 4. března.

Ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje od 3. března do 22. dubna potrvá výstava s názvem Zase ty Rukopisy – „národní“ kultura a umění v 19. století.

Západočeská galerie v Plzni nabídne výstavu Dílo a proměna umělecké scény, která potrvá ve výstavní síni 13 od 4. března do 29. května.

Hudební část festivalu bude zahájena uvedením díla Ermanna Wolf-Ferrariho, Verdiho Sílou osudu a Dvořákovou Novosvětskou. Zahajovací koncert se koná 3. března od 19. hodin v Měšťanské besedě v Plzni. Účinkujícími jsou Alban Beikircher – housle, Chuhei Iwasaki – dirigent a Plzeňská filharmonie.

Bližší informace k celému programu festivalu najdete na www.smetanovskedny.cz.

autor: Anděla Blažková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...