Vědci monitorují sršeň asijskou pomocí pastí, zatím se žádná nechytila

19. červen 2024 14:36

Na sladký roztok s pivem a vínem lákají přírodovědci sršně asijské. Poté, co se invazivní druh několikrát objevil v České republice, ho začali monitorovat prostřednictvím pastí.

Pasti na sršně asijské v Arboretu Sofronka

Už téměř tři měsíce monitorují přírodovědci výskyt sršně asijské v Česku. Poté, co loni zlikvidovali jedno hnízdo v Plzni a letos objevili několik jedinců v Hrádku u Rokycan, se rozhodli invazivní hmyz aktivně vyhledávat. Lákají je do pastí, které umisťují v blízkosti včelích úlů, a to na směs sladké šťávy a alkoholu, který by měl pro změnu odpuzovat například naše včely. Právě červen je dle přírodovědců na monitoring ideální, jelikož v této době se líhnou sršní dělnice.

„Část pastí je umístěna u Rozvadova, dále je najdeme u Přimdy, Nýřan, Zbůchu, v Plzni a poté směrem na Prahu. V podstatě kopírujeme dálnici. Kontrolu pastí provádíme prakticky denně,“ říká entomolog Západočeského muzea Jan Walter s tím, že žádná další sršeň se zatím v pasti neobjevila.

I přes instalaci a monitoring pastí zůstává nejdůležitější občanská bdělost vůči tomuto invazivnímu druhu. Asijská sršeň je od té naší dobře rozpoznatelná – je menší, černá a konce nožiček má žluté.

autoři: Anna Matuštíková , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio