Veliký betlém přímo na ulici je k vidění ve Zruči-Senci u Plzně

26. prosinec 2017
Zprávy , Zprávy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vše začalo tak, že chtěl Milan Havránek potěšit manželku. Ta si přála, aby betlém ozdobil jejich předzahrádku

Před svým domem ho každý rok, už od roku 2006, staví Milan Havránek. Sám ho také vyrobil a průběžně ho doplňuje o další postavy a zvířátka.

Začalo to tak, že chtěl Milan Havránek potěšit manželku, která si přála, aby betlém oživil jejich předzahrádku. Řekl si, že ho vyrobí sám a postavy vyřeže z porobetonu. Jenže Josef se vymkl kontrole a proto má dnes betlém rozměry, jaké má.

„Původně jsem chtěl dělat malé postavičky z tvárnice, jenže Josef mi přerostl tak, že se do ní nevešel. Postava je 80 centimetrů vysoká, tím bylo dané, že i zbytek figur musí být stejně velký," řekl Milan Havránek.

Hned první rok se na betlém přišli podívat známí Havránkových. Popít svařené víno a zazpívat si koledy. Když se o tom dozvěděli sousedé, řekli, že by příští rok přišli také a tak se pan Havránek rozhodl, že přidělá další postavy.

„Přibyl pasáček, ovečky a hlídací pes, což je základ každého betlému. Jenže postavy už se nám nevešly na předzahrádku a tak jsme museli zabrat kus obecního pozemku, abychom vše vystavěli. A to už se přišlo podívat spoustu lidí,“ doplnil Milan Havránek.

Betlém chodí obdivovat každý rok desítky lidí

Betlém má zhruba 10 x 6 metrů a vzhledem k jeho velikosti potřebují Havránkovi na jeho instalaci zhruba 14 dní. Najdeme tu celkem 28 lidských postav a 18 zvířat. Základ betlému tvoří svatá rodina, doplňují ho řemeslníci staré české vesnice a obyvatelé v krojích, kterým byly předlohou skutečné kroje, jež si místní sami vymysleli a dokonce je při různých akcích nosí.

Návštěva betléma U Havránků se stalo pro místní obyvatele tradicí, které se zúčastňují stále v hojném počtu. Každý den, až do tří králů, se betlém úderem 17. hodiny rozsvítí a lidé ho můžou za zvuku koled obdivovat až do sedmé večerní.

autoři: kos , jik
Spustit audio