Velká Hleďsebe má znak a prapor

Domažlice

Udělení vůbec prvního obecního znaku a praporu ve své historii oslavovala o víkendu obec Velká Hleďsebe u Mariánských Lázní. Návrhu znaku se ujal hleďsebský starosta RNDr. Jiří Bytel, grafického zpracování znaku a návrhu podoby praporu přední český heraldik Stanislav Kasík z Roudnice nad Labem.

Do kostela sv. Anny, kde proběhla hlavní část oslav, prapor na kočáru přivezl a starostovi ho předal PhDr. Miloš Říha, kastelán zámku v nedalekých Lázních Kynžvart. Představen byl jako jakýsi nástupce rodu Metternichů, vcházel i autor návrhu znaku, když do dolní poloviny umístil tři černé mušle, symbolické předměty sv. Jakuba Většího, ochránce a patrona všech poutníků. Připomínají polohu obce u křižovatky na zemské cestě z Bavorska do Čech, v širší souvislosti pak její "znovuzrození" odtržením od Mariánských Lázní. K poloze obce se váže i druhý symbol - otáčecí závora, zvaná šraňk. Ten sloužil mimo jiné k upozornění na výběr mýtného. Závora byla navržena ve dvou barevných variantách. Stříbrné před zlatou dali přednost žáci ve školním referendu.

Za účasti řady hostů z obou komor Parlamentu ČR, krajského a okresního úřadu, hleďsebské vojenské posádky a představitelů okolních měst a obcí prapor vysvětlil administrátor hleďsebské farnosti páter Reginald. Slavnost, na které vystoupili i hudebníci a mažoretky z Mariánských Lázní, zakončil večerní bál.

Spustit audio
autor: editor Českého rozhlasu Plzeň