Větroněm lze z Plzně doletět do poloviny Německa a zpět

11. říjen 2022

Aeroklub Plzeň-Letkov letos slaví 70. narozeniny. Za tu dobu vychoval několik stovek profesionálních i rekreačních pilotů.

Jak těžká je cesta do kokpitu bezmotorového letadla popisuje v našem vysílání 17letá pilotka větroňů Anna Lanzendorfová. "Vyrůstala jsem na letišti, měla jsem to jednodušší než všichni ostatní. Když jsem si udělala pilotní průkaz, byla jsem nejvíc šťastná," říká.

Kam vlastně větroň doletí? "Záleží to na počasí a každý den je to jinak. Když je to ideální, z Letkova doplachtíme do půlky Německa a zpět. Nejlepší výkony jsou až 800 kilometrů, trvá to 8 až 10 hodin," potvrzuje člen aeroklubu Jan Muknšnábl.

V rozhovoru se dozvíte, jak přesně probíhá pilotní kurs a jaké jsou pro účast v něm podmínky. Plachtař se v kursu kromě samotného létání naučí číst vzdušné stoupavé proudy, které mu pomůžou překonávat stovky kilometrů denně. To vše jen s využitím přírodní energie.

Věnovat se tomuto druhu létání můžete ve dvou rovinách - pro zábavu a nebo sportovně v rámci soutěží.

autoři: Petr Handl , iko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.