Víte, co je to výrovník? Jeden si můžete prohlédnout za Chodovou Planou

20. červenec 2021 18:40, aktualizováno

Uprostřed lesa na Tachovsku za Chodovou Planou stojí věž. Takzvaný výrovník sloužil kdysi střelcům k lovu dravých ptáků. Na konci 19. století byli dravci braní jako škodná a jejich odstřelem chránili lovci bažanty.

Výrovník nebo výrovka sloužila střelcům pro lov dravých ptáků. V lese kousek za Chodovou Planou bývala kdysi poměrně veliká bažantnice a bylo zapotřebí bažanty chránit před útokem dravců. „Protože v přírodě existuje určité nepřátelství mezi sovami a ostatní pernatou zvěří, útočí dravci na sovu,“ vysvětlil Antonín Hříbal z Chodové Plané.

Nahoře ve věži byla na konci 19. století maketa sovy, kterou střelci ovládali pomocí provázků či drátků tak, aby simulovali pohyb sovy. Dravci na ni útočili a lovci jejich odstřelem ochránili bažanty. Dravci byli tehdy bráni jako škodná a bylo je možné střílet. Dnes jsou již draví ptáci chráněni a žádný lov na dravce se na výrovce nekoná.

Stavba připomíná malou věž středověkého hradu

V úzké věži jsou jen 4 malé střílny a díra ve střeše, kterou byly protažené provázky, jimiž se vycpanina výra ovládala. „Některé výrovky měly v kleci živého výra, na kterého dravci útočili. To však bylo kdysi dávno,“ doplnil Antonín Hříbal. Bažantnice v lese za Chodovou Planou fungovala s přestávkami od konce 19. století až do roku 2008. V nové době se však výrovka vůbec nepoužívala, protože dravci jsou chráněni.

autoři: Martina Sihelská , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.