Volební komise pro říjnové sněmovní volby se zaplňují

19. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Volební místnost

Některé části Plzně už postupně začínají hledat členy do volebních komisí pro říjnové sněmovní volby. Ve všech plzeňských obvodech je celkem 184 volebních okrsků. V komisích v nich při říjnových volbách zasedne zhruba 1300 lidí. Komise se postupně zaplňují.

Rozhodovat o novém složení dolní komory parlamentu budeme v pátek 8. a v sobotu 9. října. Některé části Plzně už zjišťují, zda budou mít i s ohledem na pandemii koronaviru a platná opatření dostatek lidí do volebních okrskových komisí.

Již v polovině června rozesílala radnice městského obvodu Plzeň 1 pozvánky pro práci v okrskové volební komisi jejím bývalým členům. Oslovení by se měli do 31. srpna rozhodnout, zda zasednou do říjnové komise. „Máme už potvrzených přes 80 lidí. Odeslali jsme to v červnu, protože teď jsou prázdniny a tolik lidí se neozve,“ uvedl Pavel Stehlík, tajemník ÚMO Plzeň 1.

Obvody oslovují pro zasedání v komisích studenty

První městský obvod má přes 50 volebních okrsků, ve kterých zasedá zhruba 550 členů. Třetinu z tohoto počtu tvoří ti, kteří delegují politické strany, zbytek se skládá z dobrovolníků. „Budeme oslovovat poslední ročníky středních škol a vyšší odborné školy. Ze studentů je většinou nejvíce členů a doufáme, že to naplníme,“ doplnil Pavel Stehlík.

V minulých volbách své místo v komisi mnoho lidí odřeklo kvůli obavám z nákazy koronavirem. Proto městské obvody letos shání více náhradníků. Městský obvod Plzeň 4 podnikl první kroky ke složení volebních komisí už letos v dubnu, kdy zveřejnil dotazník ve svém zpravodaji. „Na volbách se podílejí i lidé z úřadu. Každé volby sedí i úředníci ve volebních komisích,“ dodal mluvčí MO Plzeň 4 Jan Švábek.

autoři: Lukáš Milota , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio