Vrací se na Šumavu další šelma? Fotopasti zachytily kočku divokou

Kočka divoká zachcená fotopastí na území NP Šumava
Kočka divoká zachcená fotopastí na území NP Šumava
Liška obecná, rys ostrovid, kuna lesní – to jsou asi nejznámější šelmy žijící na území Šumavy. Mezi ně, zdá se, bude nutné zařadit ještě jednu opravdovou šelmu, kterou mnozí z nás mají v domestikované podobě doma – kočku divokou. Na její možný výskyt na území Národního parku Šumava poukázaly v nedávné minulosti snímky z fotopastí. Kočku divokou nám představí mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Jaký je rozdíl mezi kočkou domácí a kočkou divokou? Kočka divoká je v průměru o něco větší než kočka domácí. Její zbarvení bývá výhradně šedé nebo šedočerné a určitě se nenechá pohladit od člověka. Fotopasti na Šumavě zachytily kočku divokou několikrát a proto, že se jedná pravděpodobně právě o ní, hovoří její proporce, stavba těla a zbarvení.


Je o něco větší než běžná kočka domácí, má však zavalitější postavu a větší hlavu s menšíma ušima. Délka těla je 50-80 cm, délka ocasu 23-28 cm a hmotnost 5-8 kg. Kočka divoká loví převážně v noci a vede většinou samotářský život nebo žije v párech. Její revíry mají zpravidla velikost 60-70 hektarů.

„Kromě těch několika ojedinělých záchytů pomocí fotopastí na české straně Šumavy jsou i fotografie také z fotopastí z Bavorského lesa z těch nižších poloh a právě v současné době je také snaha získat s pomocí speciálních lapačů srsti nějaký materiál, který by mohl ověřit, že jde skutečně o kočku divokou.“

Říká zoolog Správy Národního parku Šumava Luděk Bufka. Kočka divoká byla přitom vyhubena už v polovině 19. století. Výskyt několika jedinců je pak popsán z konce 19. století a z počátku století minulého jsou zaznamenány zástřely, ale to už se mohlo jednat o migrující jedince. Kočka divoká pak byla před pár desetiletími vysazena v Bavorsku v oblasti Regensburgu a je možné, že se pomalu rozšiřuje i do našich končin.

„Tam bylo v osmdesátých letech vypuštěno asi 120 jedinců kočky divoké, takže ten rozptyl těch zvířat a ta populace stále existuje a není vyloučeno, že tato populace může být zdrojem pro ten výskyt v Pošumaví a na Šumavě.“

A jak je to s přerodem kočky divoké na kočku domácí? Prapředkem kočky domácí není ta, co se pohybuje na Šumavě, ale je to severoafrický poddruh kočky divoké, nazývaný kočka plavá.