Všechno zlé pro něco dobré

15. červenec 2008
Publicistika

I v dalším z fejetonů Jindy Klímové se můžete přesvědčit, že stará přísloví platí i v přítomnosti. Tentokrát jí na aktuální politické dění v Česku přišlo přiléhavé přísloví: "Všechno zlé pro něco dobré".

Do dějin vstoupil výrok moudré královny Kristiny Švédské. Zní takto: "Jsou věci, jež nesmíme ani dělat, ani říkat; jsou jiné, jež musíme dělat a nesmíme říkat; jsou ještě další, jež musíme říkat a nesmíme dělat; a jsou též takové, jež musíme bez rozmýšlení i říkat i dělat." Pochybuji, že tahle slova kdy četli naši politici, ale instinkt jim v mnohém napovídá chovat se podle nich. Bohužel nikoliv v rámci obecných zásad čestného a slušného chování, ale podle své vlastní povahy. Takže leckdo si vybere jen tu část, která se mu momentálně hodí do krámu. Není divu, že se pak v tom my, voliči, těžko orientujeme. Přesto ale vidíme jasně, jak všichni plavou v tom rybníku událostí a vší silou odhánějí řasy, které jim ztěžují pohyb. Léto nám uteče v dovolených a coby dup tu bude podzim s volbami do krajských zastupitelstev a do Senátu. Už dnes je jasné, že by se v jejich neúspěchu pro jednotlivé strany mohl najít bič na vedení, zejména na předsedy. Takže rozum by řekl, že se všechny síly musí včas soustředit k té podzimní události, jestli si mají i ti mimo krajů udržet svá křesla a své pozice na nich. Navíc už za půl roku je na obzoru naše předsednictví v Evropské unii. Polské přísloví říká, že na světě je to jako v lázni. Čím výš sedíš, tím víc se potíš. Jenomže život nezastavíš a čas přinesl podpis vlády na umístění radaru v Brdech, bublající stávkovou pohotovost odborářů proti vládním reformám, sebevědomého Čunka, nejasnosti kolem auditu jeho rodinných financí, který si nechal zpracovat americkou firmou ministr zahraniční Schwarzenberg, spor špiček justice, dalšího přeběhlíka Wolfa s jeho podivnou výdělečnou činností, otevřené církevní restituce, a deset prstů by mi nestačilo vypočítat - co všechno zdržuje. Beztak se to do podzimu nevyřeší, takže je pro poslance, senátory i členy vlády nejlepším řešením využít toho času kdy nevíš kam dřív skočit - k služebním cestám po světě. Co nejdál. Ta slast všechno odložit...

Doma zatím dozraje úroda i maléry. Na konci července se premiér Topolánek chce nechat zastupovat prvním vicepremiérem Čunkem. Přehlédne jeho historky s hroší kůží, bude dělat, že nevidí, jak zbytečně zaměstnal soudy tím, že si našel ochotné svědky. Jiří Čunek přece zná anglické přísloví, že "i lev se musí ohánět proti mouchám".Je to sice zlé, ale podle českého přísloví, že všechno zlé je k něčemu dobré, to dobré možná bude, že se více lidí zamyslí nad tím, proč se jim vlastně říká voliči. KDU - ČSL má jádro příznivců, kteří ji milují za všech okolností. Nemusí se zrovna měnit v přeběhlíky, ale mělo by je snad napadnout, že by si zasloužili lepší představitele. A zastánce vyššího principu ministra Schwarzenberga zas - že svými výhrůžkami demise připomíná Shakespearovské léto na Hradě. Příroda se sice zelená, ale Straně zelených nepřeje. Martin Bursík objevil jako mnoho jiných předsedů před ním odbojné revizionisty, kteří si myslí, že zelené ideály dostávají na frak. Unáhlil se uraženým gestem svolat narychlo mimořádný sjezd. To je sice zlé, veřejnosti to nedává obrázek strany, hodné důvěry a volby, ale dobré zas je, že se jednou provždy vyjasní, zda opravdu taková politická strana je jen a jen organizované mínění. Sociální demokracie si zase léčí spáleninu obvinění, že předseda Paroubek vládne takovým diktátem, že i vlčák Wolf to nesnesl a musel utéct. To je také zlé, ale protože všechno zlé je pro něco dobré, zase je vidět, kdo další vyčenichal cesty prospěchu. Takové si děláme na tom našem domácím písečku podivné bábovičky. A mezitím se nám nějakou technickou náhodou snížily dodávky ropy z ropovodu Družba. Nu, myš je sice malé zvíře, ale také nevěří jen jedné díře. To je zlý náznak, ale dobré zas je, že už víme, jak to dělá ta myš. Vidíte, jak ta stará přísloví fungují!

autor: Jindra Klímová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.