Vydejte se za archeologickými poklady do chebského muzea

14. březen 2015

Muzeum Cheb si pro své návštěvníky připravilo výstavu o hromadných nálezech cenných předmětů. Veřejnosti budou poprvé představeny Hallské feniky, které byly předloni objeveny v Opatově. Výstava s názvem „Poklady Chebska/Schätze des Egerlandes“ bude k vidění do 14. června.

Nálezy pokladů probouzejí lidskou fantazii odpradávna. Proto se chebské muzeum rozhodlo, že uspořádá výstavu, která jim bude věnována. Návštěvníkům budou představeny nejenom samotné poklady, ale i doba jejich uložení a význam, který mají pro pochopení dějin našeho regionu.

Hlavním exponátem výstavy je největší mincovní nález Hallských feniků v České republice, který učinila detektorářka v roce 2013 v Opatově u Lubů. Veřejnost si jej bude moci poprvé prohlédnout na vlastní oči.

Tento nález však není ojedinělým exemplářem, i další představované předměty ze Svatého Kříže, Horních Lažan, bavorského Pechtnersreuthu a Chebu mají svůj unikátní příběh a jsou nedílnou součástí našeho společného kulturního dědictví.

Výstavu pořádá Muzeum Cheb ve spolupráci s muzeem v sousedním německém Waldsassenu za finanční podpory Česko-německého fondu budoucnosti a města Luby.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio