Vynález plzeňských vědců zachrání hlas nemocným lidem

14. červen 2018

Plzeňští počítačoví vědci vyvíjejí program, díky kterému můžou i nemocní lidé bez hlasivek dál promlouvat svým vlastním hlasem. 

S nadějnou nabídkou pro pacienty s rakovinou v krku a jinými chorobami přicházejí plzeňští počítačoví vědci. Tým z výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity vyvíjí spolu s lékaři a dalšími odborníky počítačový systém, který umožní i lidem po odstranění hlasivek dál promlouvat jejich vlastním hlasem.

Když se pacienti dozvědí, že přijdou o hlasivky, můžou si hlas konzervovat neboli zálohovat, jak vysvětluje vedoucí týmu ze Západočeské univerzity Jindřich Matoušek: „Před operací nahrajeme hlas pacienta a pomocí aplikace pak bude vlastně mluvit svým hlasem.“ Nahrané věty zpracuje počítač. Člověk po operaci pak do mobilu nebo tabletu píše text, který aplikace převádí na řeč. Cílem je, aby hlas zněl co nejpřirozeněji. Obecně platí, že čím více pečlivě vybraných vět člověk nahraje, tím lépe to zní.

Program přečte jakékoliv slovo

„Když se nám povede nahrát kolem tisícovky vět, tak je kvalita dobrá,“ vysvětlil Jindřich Matoušek s tím, že výsledný program přečte jakékoli slovo, i když ho neobsahuje žádná z nahraných vět. „Vlastní řeč se vyvíjí tak, že program najde správné hlásky ve správném kontextu a signál těchto hlásek zřetězí do promluvy.“

„Možnost zálohovat si svůj vlastní hlas někteří pacienti vítají.  I někteří zdraví mladí lidé si hlas chtějí uchovat na památku,“ řekla lékařka Barbora Řepová, jež působí na klinice ORL a chirurgie hlavy a krku 1. Lékařské fakulty a FN v Motole, které se do projektu spolu s firmami Certicon a Speachtech zapojily.

Projekt pokračuje do roku 2020 a cílem je zjednodušit proces, při kterém by si každý mohl svůj hlas vytvořit doma u svého počítače.  Syntetický hlas by se pak měl co nejvíce podobat originálu.

autor: lum
Spustit audio