Vypěstovat si doma vlastní ananas? Proč ne?

Kupte si ananas, pochutnejte si na něm a vršek nevyhazujte. Mohl by s něj vyrůst ananasovník a časem i zaplodit.

Jak tvrdí Václav Rajšl, instruktor Českého zahrádkářského svazu, plodu ananasu byste se mohli dočkat přibližně za 2 až 3 roky. Pokud rostlině vytvoříte potřebné podmínky. „Ananasovník má velmi slabý kořenový systém s krátkými dužnatými kořeny a vyžaduje lehkou, ale výživnou a mírně kyselou půdu s pH okolo 5. Do substrátu se proto musí přidat poměrně dost rašeliny. A vzhledem k tomu slabému kořenovému systému vyžaduje oporu,“ upozorňuje zahrádkář.

Jak si ananasovník zapěstovat?

Jestliže si chcete vypěstovat vlastní ananasovník ze zakoupeného plodu, vybírejte zralý ananas se zdravou vrchní růžicí. „Uříznete ji zhruba tak s půl centimetrem plodu a necháte úplně zaschnout. Ona takhle nasucho na řezu vytvoří zárodky kořínků. Když dáváte do kelímku s vodou, ponoříte tam jenom spodek růžice. Nebo odříznutou růžici rovnou postavíte na substrát, bez nějakého velkého zalévání. Po určité době udělá kořínky. Důležité je, aby tam skutečně byla rašelina a světlo. A potom chce také teplo, je to tropická rostlina,“ popisuje postup Václav Rajšl. Zároveň všem vzkazuje, aby se nenechali odradit při prvním neúspěchu a případně vyzkoušeli vršek jiného plodu.

Pěstování ananasovníku

Když se rostlina tzv. chytne, ještě není vyhráno. Nastupuje trpělivost a péče, spočívající v pravidelné zálivce jednou týdně, hnojení 2x měsíčně v letním období a udržování slunného, teplého a vlhkého prostředí. Ananasovníku musíte dopřát i dostatek prostoru. „Potřebuje aspoň 1,5 x 1,5 metru, bývá přes metr vysoký a listy mají délku až 90 cm,“ říká zahrádkářský instruktor, „když dosáhne dostatečné velikosti a vykvete, můžete pak mít i 1,5kilogramový plod.“

Ethylen stimuluje kvetení

K vytvoření plodu není třeba opylení, největším uměním je tedy přimět ananasovník kvést. K tomu podle Václava Rajšla přispívá ethylen: „Buď si sežeňte ethylenovou vodu, anebo stačí okolo rozložit rozpůlená jablka a celé to něčím zakrýt. Jablka vydávají ethylen sama o sobě a donutí rostlinu vykvést a zaplodit.“

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio