Vzít do ruky knipl a pilotovat skutečné letadlo. I to se učí děti na táboře v Plasích

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letecko - parašutistický tábor Plasy

Na trávě stany, vedle nich několik letadel a za nimi hangáry. Tak to teď vypadá na letišti v Plasích na severním Plzeňsku. Koná se tam už po šesté letecko - parašutistický tábor nazvaný Tichá křídla.

„Jsme tábor trošku jiného zaměření, než jsou jiné tábory. Je to adrenalinový tábor s prvky military, a protože jsme parašutisti, nosíme maskovací trička a kalhoty. Máme tu ostré rozcvičky, výcvik k sebeobraně, bojové přežití, Musado a podobné aktivity. Děti mají k dispozici profesionální letecký simulátor z Aero Vodochody. Po výcviku na simulátoru a suché přípravě, přichází na řadu i praktický let,“ popsal hlavní táborový vedoucí Stanislav Kutheil.

Děti dále musí zvládnout slaňování z letištní věže, která má zhruba 40 metrů, a potápěčský výcvik. Tábora se jich účastní celkem 60 z celého Česka, z toho jsou tři dívky. Proč si zrovna tenhle letecko–parašutistický tábor vybrala, řekla jedna z děvčat, která se jmenuje Žofka: „Já s mojí sestrou jsme tu třetím rokem. Taťka létá, a tak jsem to taky chtěla vyzkoušet. Líbí se mi tu, je tu sranda. Nejradši mám to, jak si můžeme vzít do ruky knipl a pilotovat letadlo.“

Kontrola před vzletem musí být

Aby mohlo letadlo vzlétnout, je potřeba ho předtím pořádně zkontrolovat. „Nejdřív musím vysunou vztlakové klapky, potom pokračujeme do zadní části k výškovce, kde je důležité se přesvědčit, že tam nejsou uvolněné žádné šrouby. Dále se zkontroluje pravé křídlo, tam se vyzkouší pevnost vztlakové klapky, jaká je tam vůle, aby to nebylo někde uvolněné a tak. Následuje levé křídlo, a pak už jen zasunu klapky. Potom můžu jít pro děti a letíme,“ popsal předletovou kontrolu pilot Šimon Cejthamr.

Na závěr tábora čeká děti „Den RAF“ a vyhodnocení celotáborové soutěže. V neděli se potom rozjedou opět domů.