Vzpomínáme na Tonyho Linharta

Na letošní 28. březen byl do pražské Lucerny plánován velký koncert s názvem „Z trampíria“. Kromě jiných významných kulatých výročí se tam měly oslavit i osmdesáté narozeniny zakladatele trampské skupiny Pacifik Antonína „Tonyho“ Linharta. Jeho fanoušci mu však už nepopřejí, 8. ledna letošního roku se odebral na cestu do nebeského kempu. 

Ve věku osmdesáti let zemřel Antonín Tony Linhart, folkový a trampský kytarista, zpěvák a písničkář, zakladatel skupiny Pacifik.

Jak to všechno začalo? Na počátku byla trampská písnička, osada Mantrap a Antonín Linhart. V roce 1964 otiskl časopis Mladý svět jeho písničku Samota a řeka. Osadní sbor se začal zúčastňovat různých trampských soutěží, a tak se písničky Antonína Linharta, který byl duší skupiny, začaly zpívat i mimo táborový oheň. Z Mantrapu a Drnkačů vznikla skupina Pacifik a Tony Linhart ji vedl pak téměř půl století.

Jako autor složil asi 150 písní, vesměs hudbu, text i aranžmá. Za svoje písně Poraněný koleno a Velká vlaková loupež získal v roce 1974 autorské ocenění v celostátním kole festivalu Porta. Mezi jeho nejznámější skladby patří Velrybářská výprava, Zlatý údolí, Stovky vlaků nebo Tulácké blues. Je také autorem zpěvníků trampské hudby a trampských kuchařských knih. Pražský rodák Antonín Linhart je v muzikantském světě známý také díky třináctidílnému seriálu Zvláštní znamení touha o historii trampingu.

Antonín Linhart patřil spolu s bratry Wabim a Mikim Ryvolovými, Kapitánem Kidem nebo Honzou Vyčítalem ke generaci tvůrců a interpretů tradiční trampské písně, sám Antonín Linhart kdysi prohlásil, že skupina Pacifik nikdy nepřestala "smrdět ohníčkem", stále zpívala písničky plné humoru, dobré nálady, i k přemýšlení.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.