Z Bohušova vrchu ukradli šibenici i s oběšencem
Bohušův vrch se tyčí nad městem Planá nedaleko Mariánských Lázní. V minulosti místo sloužilo jako popraviště. Dnes se zde nachází pěkná cihlová rozhledna, odkud je výhled do širého okolí.
„Pověst praví, že již v 9. století byla na úpatí vrchu postavena tvrz rytířem Bohušem. Ale to, jestli na vrchu stávala tvrz nebo dokonce hrad, bohužel není doložené. Jisté ale je, že v období pozdního středověku na vrcholu stávala šibenice, kterou v roce 1615 někdo ukradl, a dokonce i s oběšencem. Později byla na jejím místě postavena nová. Vrch byl proto nazýván Šibeniční,“ uvedla vedoucí Odboru kultury Městského úřadu v Plané Petra Tomášková.
Ochoz rozhledny se nachází ve výšce 18 metrů a dostanete se na něj po 73 schodech. Z rozhledny je vidět jak město Planá, tak i širé okolí, jako například Český a Slavkovský les. „Jde krásně vidět centrum, kterému dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie, škola Na Valech, zámek, který je bohužel nepřístupný, jelikož se nachází v dezolátním stavu, a po pravé straně od města je možné vidět poutní místo kostel sv. Anny u Plané,“ popsala výhled Petra Tomášková.
Historie rozhledny se začala psát už v roce 1908: „Místní Ozeleňovací a okrašlovací spolek dal tehdy ke zřízení rozhledny podnět. Ta byla dokončena roku 1909, tedy o rok později. V té době se jednalo o holý kopec, a tak zde spolek vysázel také třešňový sad. Vedle rozhledny byl dokonce postaven malý hostinec, který byl plánskými občany hojně navštěvovaný jak o svátcích, tak o nedělích,“ sdělila vedoucí.
Po druhé světové válce začalo místo chátrat. Hostinec i malý domek u rozhledny byly zbořeny a rozhledna uzavřena. Od konce 60. let byla rozhledna využívána jako televizní retranslační stanice. Dnes je díky úpravám ze strany městského úřadu rozhledna opět zpřístupněna a slouží k procházkám a výhledům nejen místním občanům, ale i turistům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.