Zachovalé vojenské bunkry jsou k vidění v Kladrubech

22. červen 2018 16:30

Oblast v okolí Kladrub na Stříbrsku kdysi chránila důmyslná obranná linie, zhruba na každých sto metrech byl jeden bunkr. Nadšený fanda do vojenské techniky Petr Petr si ve dvou otevřel muzeum československého opevnění.

Po Mnichovské dohodě v roce 1938 o podstoupení části našeho území nacistickému Německu vydali Češi většinu bunkrů bez boje. O to víc z nich ale zbylo.

Dva zachovalé bunkry můžete navštívit díky místnímu nadšenci panu Petrovi, a to v letním období od začátku června do konce září, vždy o víkendech mezi 9. a 17. hodinou.

Vodou chlazený kulomet, ale také pila, krumpáč nebo francouzský klíč

Do objektu vstoupíte těžkými pancéřovanými dveřmi. A za nimi se skrývá spousta dobových pokladů „Je tady sedm petrolejek, ale v noci se používaly jen dvě, aby se střílny nestaly osvětleným terčem. Stěny i stop jsou obloženy dřevem, které chránilo před úlomky betonu a fungovalo jako tepelná a zvuková izolace,“ popsal Petr Petr.

V bunkru byl sedmičlenná posádka, dva vojáci byli u kulometu, dva byli pomocníci, jeden voják byl u ventilátoru, jeden u telefonu a jeden u vchodové střílny.

Hlavní zbraní objektu byl těžký kulomet. „Tady vidíte panoramatickou mapu, podle ní se vojáci orientovali, aby mohli střílet za tmy. Velitel měl stanoviště u periskopu, který procházel skrze strop,“ vysvětlil Pan Petr.

Během střelby bylo nutné nepřetržitě větrat, aby se v bunkru nehromadily jedovaté zplodiny.  K tomu sloužil ventilátor, který vyměnil až 600 krychlových metrů vzduchu za hodinu.

autoři: Jan Markup , Michaela Svobodová
Spustit audio