Záchranáři trénují ve skalách u Nečtin

17. červen 2020 15:35
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V okolí Nečtin na severním Plzeňsku od dnešního dopoledne absolvují záchranáři nácvik zásahu ve skalách

Výlet do skal může být romantický, atraktivní pro horolezce, ale zároveň zde číhá velké nebezpečí. Pád ze skály totiž často představuje boj o holý život, při kterém zásadní roli hrají záchranáři. A to hlavně ti letečtí, kteří se díky vrtulníku a lanům můžou dostat až přímo k postiženému člověku. Právě zásah ve skalách dnes záchranáři nacvičují na severním Plzeňsku.

Asi dvacítka lidí - příslušníci armády, členové horské služby a hasiči – lezci dnes a zítra absolvují nácvik zásahu ve skalách ve vesnici Doubravice nedaleko Nečtin. Trénink probíhá v okolí skalních masivů Kozelka a Nečtinský Špičák.

Místní občané tak po oba dva dny uslyší často vrtulník 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely, který zalétává do nepřístupného terénu, a záchranáři trénují záchranu lidí, kteří se zranili ve skalách a nemůžou se odtud sami dostat.

V okolí Nečtin na severním Plzeňsku od dnešního dopoledne absolvují záchranáři nácvik zásahu ve skalách

Praktický výcvik lezců - leteckých záchranářů je nedílnou součástí jejich odborné přípravy a probíhá několikrát ročně v různých částech Plzeňského kraje. V zimě cvičí na horách, třeba na lanovkách a trénují i na přehradě Hracholusky záchranu z vody.

Dnes i zítra výcvik záchranářů probíhá mezi 10. a 18. hodinou. Lidé v okolí se nemusejí  obávat. Záchranáři však prosí, aby nikdo nevstupoval do míst, kde se cvičení odehrává.

autoři: Lukáš Milota , iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio