Záchranářský vrtulník Sokol z Líní u Plzně nalétal světový rekord

14. červen 2018
Zprávy , Zprávy
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pilot vrtulníku W-3A Sokol s číslem 0718  major Petr Šafařík létá pro leteckou záchrannou službu už od roku 2001

5 000 letových hodin nalétal armádní vrtulník W-3A Sokol s číslem 0718 z Líní u Plzně. Jednadvacet let starý stroj létá především pro pacienty v Plzeňském a Karlovarském kraji.

Polský výrobce leteckým záchranářům potvrdil, že je to největší počet nalétaných hodin u tohoto typu Sokola na světě. Stroj už prošel třemi kompletními revizemi po 1 500 hodinách a jednou neplánovanou opravou po pozemní nehodě v roce 2002. I přes úctyhodný počet let, odsloužených u záchranné služby, je vrtulník stále spolehlivý. „Nikdy mě nenechal ve štychu,“ řekl pilot major Petr Šafařík.

Rekordních 5 000 letových hodin nalétal armádní vrtulník W-3A Sokol s číslem 0718. Piloti a technici na letecké základně v Líních u Plzně ho hodnotí jako bezpečný a bezproblémový stroj

Celkem jedenáct polských vrtulníků Sokol česká armáda získala v 90. letech výměnou za deset stíhacích letounů Mig-29. Jak informovala ČTK, dnes má armáda deset Sokolů. Šest z nich je upraveno pro potřeby letecké záchranné služby - pro Plzeňský a Karlovarský kraj vzlétají z Líní, pro Jihočeský od loňska z Bechyně. V ostatních krajích provozují leteckou záchranku jiné subjekty. Z Líní létají záchranáři se Sokoly už 20 let. „A za 20 let nebyl jediný den, kdy by vrtulník nebyl ve službě," sdělil ČTK bývalý velitel záchranářů v Líních a jeden ze zakladatelů armádní letecké záchranné služby v ČR Michal Mareček.

Na místě jsou záchranáři do 20 minut

„Od zahoukání sirény, od převzetí výzvy, musí být vrtulník za tři minuty pryč. I když předepsané jsou čtyři minuty, my držíme tři, v noci je to o něco delší," popsal činnost Mareček. Vrtulníky Sokol létají v průměru rychlostí 240 kilometrů za hodinu, takže na většině míst kraje jsou do 20 minut. Výhodou stroje je i jeho kapacita. Posádku tvoří dva piloti a technik, lékař a sestra, kromě nich dokáže Sokol přepravit dva ležící pacienty a případně ještě jednoho sedícího pacienta.

K pětitisícovému rekordu se blíží i další z vrtulníků, který slouží pro záchrannou službu. Číslo 0717 má nalétáno asi 4930 hodin a momentálně je také v Líních. Od 1. května 1998 do konce letošního května vrtulníky startující z Líní nalétaly 8767 hodin, z toho 2008 hodin v noci. Měly 10.588 vzletů a přepravily 10.728 pacientů.

autoři: mkl , Michaela Svobodová | zdroj: ČTK
Spustit audio