Zadlužená továrna Pilsen Steel už má svého nového majitele

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pilsen Steel (ilustrační foto)

Insolvenční správce zadlužené továrny Pilsen Steel dnes oznámil na jednání v plzeňském pivovaru jméno jejího nového majitele. Od 1. července se jím stala společnost z německého holdingu Max Aicher. Novinářům to dnes oznámil insolvenční správce Jaroslav Brož.

Nový majitel, společnost Max Aicher Pilsen z německého holdingu Max Aicher, který patří k největším nezávislým ocelářským podnikům v Evropě, už zaplatil za Pilsen Steel celou kupní cenu. Současně koupil i firmu Pilsen Estates. Výši kupní ceny ani budoucí záměry nového majitele insolvenční správce Jaroslav Brož nechtěl komentovat. Neuvedl ani, nakolik kupní cena pokryje pohledávky věřitelů.

Spolu se závodem přechází na nového majitele přibližně 40 zaměstnanců Pilsen Steel, kteří ve firmě z původních 525 lidí zůstali. Ostatní odešli začátkem letošního roku po dohodě, nebo po obdržení výpovědi.

Skupina Max Aicher je rodinnou firmou, založenou už v roce 1924 ve Freilassingu v jižním Německu. Její roční obrat se pohybuje kolem jedné miliardy eur ročně, uvedl Brož. Skupina podniká v ocelářství, životním prostředí, stavebnictví, nemovitostech a turistice. V Česku  má skupina od roku 1993 podnikatelské aktivity v železárnách Annahutte v Prostějově a dále podniká v odpadním průmyslu a také v logistice v Plzni.

Prodej plzeňské firmy bez dražby přímým prodejem v únoru povolil Krajský soud v Plzni nejvyšší nabídce, na základě výběrového řízení provedeného insolvenčním správcem. Celý prodej byl podle Brože nejen velmi komplexní, ale také extrémně rychlý.

Konkurz a stovky lidí bez práce

Firma Pilsen Steel byla už v insolvenci v roce 2013, kdy ale konkurz odvrátila a o rok později prošla reorganizací. Pak ale začala mít opět problémy. V lednu minulého roku kvůli dluhům na sebe podala návrh na insolvenci. Krajský soud v Plzni s ní proto zahájil insolvenční řízení a vyzval věřitele, aby nahlásili, kolik jim firma dluží. Podnik dlužil více než stovce věřitelů přes 9 miliard korun.

Přes 650 zaměstnanců bylo tak kvůli dvouměsíční odstávce od ledna doma, dostávali část mzdy. Soud v polovině června loňského roku vyhlásil na firmu konkurz. Ze schůze věřitelů, kterým hutě a kovárny dlužily peníze, byl zvolen tříčlenný výbor, který potvrdil insolvenčního správce Jaroslava Brože. Na začátku letošního roku firma propustila většinu svých zaměstnanců, poté věřitelský výbor v prosinci vybral nového majitele továrny.

Spustit audio
autoři: Karolína Stiborová , jik | zdroje: Český rozhlas Plzeň , ČTK

Související