Zahrada zámku Nebílovy je v plném květu, pěstují tu přes sto druhů růží

12. červenec 2023 09:35, aktualizováno

Tisíce květů růží obdivují v těchto dnech návštěvníci zahrady u zámku Nebílovy na jižním Plzeňsku. K vidění jsou tam třeba historické odrůdy, které se pěstovaly v době, kdy zámek obývali Černínové nebo Valdštejnové, ale i moderní anglické růže.

Návštěvníci obdivují barvy květů od bílé přes krémovou a žlutou až po šarlatové a rubínové odstíny. Přes sto druhů růží starých i moderních odrůd každý rok v létě zahradu krásně provoní. Květinám se zde výborně daří, a to i přesto, že část z nich roste na místě bývalé skládky.

Zámek Nebílovy

„Máme zde i takovou sbírkovou záležitost – růži „rosa viridiflora“, která nemá typický květ. Jedná se o čínskou růži s pouze nenápadným zeleným kvítkem,“ říká místní kastelán Milan Fiala. Další zajímavostí je obří růže s růžovými květy plazící se u vstupu do zámku po žluté fasádě. „To je růže „new dawn“, vyšlechtěná v roce 1930 v USA, kde má patentové číslo jedna. Naše květina má dnes už přes devět metrů a musíme ji ze střechy pravidelně zastřihávat, aby se nerozrostla příliš. Kvete od června až do prosince.“

Do budoucna ozdobí okolí zámku i růže v nádobách. Už nyní zde zkouší, které tu vydrží alespoň čtyři roky.

autoři: Veronika Krátká , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio