Základem péče o bazén je kvalitní a dostatečně výkonná filtrace

22. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bazén, koupání, plavání

Voda v bazénu by se měla filtrovat denně 4 až 6 hodin. Bez ohledu na to, jestli se koupete či nikoli nebo například prší. Je důležité, aby se každý den voda v bazénu takzvaně točila a čistila. K filtraci si můžete přikoupit časovač, který s péčí o vodu pomůže.

Filtrovat během provozu bazénu nebo po večerech, kdy je lacinější elektřina?

Je to různé. Ten, kdo používá k ohřevu vody tepelné čerpadlo nebo solární panely, bude mít výhodnější filtrovat v průběhu dne, kdy svítí slunce a je vyšší teplota. Při filtraci si bude zároveň ohřívat i vodu v bazénu. Spotřeba elektřiny je minimální a výsledek stojí za to.

Voda by měla splňovat hygienické parametry. S tím je spojená tvrdost PH a také ošetření proti jejímu zkažení.

Na vše jsou dnes testery. Proto nejdříve doporučuji čas od času nebo při dopouštění bazénu změřit tvrdost vody, případně jí upravit. PH by mělo být 7 – 7,4. Potom bazénovou vodu ošetřit tzv. chlor šokem. Potom do automatického dávkovače chloru, nebo pokud používáte jiný způsob jako například plovák, dát tabletu chloru, která doplní odpařující se chlór.

Jsou i jiné způsoby ošetření vody proti zkažení?

Můžete využít kyslíkovou chemii, tam se používají jiné testery a tablety. Pokud máte klasický kopaný bazén, můžete použít klasickou sůl. Musíte si ale koupit sarinátor, který rozkládá chlorid sodný na plynný chlór, který desinfikuje. Můžete použít také ionizátor, kombinaci málo chloru a UV lampy. Možností je hodně.

Při vedrech se voda hodně odpařuje, kdy jí dopustit?

Je důležité, aby sběrač nečistot, skimer, měl vodu zhruba do půlky nasávacího otvoru. Jinak si může filtrace přisávat i vzduch a může dojít k jejímu zničení. Po každém dopuštění vody zkontrolujte i její tvrdost, srovnejte PH a ošetřete vodu proti možnému zkažení chlórem nebo jinými přípravky.

Máme na noc přikrývat bazén plachtou?

To doporučuji. Pokud si pořídíte solární plachtu, ohřeje vám zadarmo vodu v bazénu. V noci navíc zajistí, že bazén nevychladne. Devadesát procent tepla totiž odchází přes hladinu.

Do vody v bazénu mohou napadat i nejrůznější nečistoty, s kterými si filtrace neporadí. Nezbyde nic jiného, než ho luxovat bazénovými vysavači.

Je to od typu a velikosti bazénu. Někde stačí ruční vysavač. Můžete si koupit i poloautomatický vysavač, který přes skimr a pískovou filtraci vysává. Vysává v podstatě sám a nemusíte čistit dno bazénu mechanicky. Pro větší typy bazénů bych doporučil automatický vysavač. Jeho hlavní výhoda je, že bere nečistoty do svého zásobníku. Nemusíte proto často proplachovat pískovou filtraci a pak doplňovat vodu do bazénu.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio