Základna Bílý orel na Javorné hostí kurz budoucích vedoucí skautských oddílů

16. srpen 2022 15:32, aktualizováno

Čekatelský lesní kurz pro skauty, kteří se chtějí podílet na vedení oddílů, se nyní koná na skautské základně Bílý orel na šumavské Javorné. Mladí lidé od 15 do 20 let se tam učí dovednostem a znalostem potřebným k tomu, aby mohli být vedoucími.

Od běžného tábora se Čekatelský lesní kurz liší tím, že je vzdělávací akcí. Hlavním úkolem je připravit mladé lidi na budoucí vedení skautských oddílů. Kromě klasického táborového programu zajišťuje různá zaměstnání, která se skautským vedoucím mohou hodit. Učí se základům pedagogiky, psychologie, zdravovědy, metodiky a podobným znalostem.

Letos se na Javorné učí 17 budoucích skautských vedoucích. Od kurzu očekávají zisk nových informací, znalostí, dovedností a hlavně to, že se připraví na čekatelskou zkoušku, což je první krok k tomu, aby mohli vést své oddíly. Na kurzu ale prožívají také mnoho zábavy při hrách a soutěžích. Kurz vede 12 instruktorů, kteří se snaží předat co nejvíc svých zkušeností. Nejmladšímu instruktorovi je 18 let a nejstaršímu 90. Prostor se nalezne samozřejmě i na rozjímání a rokování.

Nejnáročnější je putování s pár věcmi

Vrcholem programu je putování. Družiny vyráží na 30 km dlouhý pochod, na kterém musí strávit v terénu noc bez spacáku. Ztížené podmínky mají tím, že s sebou mají jen pár věcí. „Všichni se vrací nadšení, protože zažili skvělé putování v rámci své družiny,“ zmínila vedoucí kurzu Vladimíra Čapková.

Skautská organizace pořádá zhruba 25 takových kurzů po celé republice. „Jsem přesvědčena že jsme jedineční nejen díky všestrannému programu, ale také týmem instruktorů, kteří dovedou dětem předávat úžasné znalosti, dovednosti a motivaci,“ uzavřela Vladimíra Čapková.

autoři: Veronika Krátká , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio