Žaludeční potíže, kašel nebo štípance od hmyzu? Se vším pomůže jitrocel

12. duben 2023

Čaje, sirupy a kapky z jitrocele léčí nemoci průdušek i trávící problémy. Semeno jitrocele, které rychle bobtná, se užívá proti žlučovým kamenům a proti zácpě.

Odřeniny hojí přiložení lístků jitrocele na ránu, pomáhají i od bolesti! Stejný postup opakujte, když vás na procházce poštípe hmyz. Žaludeční problémy zmírní čerstvý jitrocel natrhaný na jaře, který rozmixujete a užíváte 3x denně po lžičce.

Pozor, jitrocel je ale náročný na sušení. Nesmí dojít k mechanickému poškození listů, kdy vznikne černá skvrna. Bylina je v takovém případě nevhodná k použití.

Připravte si také jitrocelový sirup proti kašli. Lístky jitrocele proslaďte cukrem a vrstvěte do zavařovací sklenice, kterou převážete celofánem a dáte na 3 dny na slunné místo. Poté sceďte a užívejte 5x denně po lžičce.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.