Žaludeční potíže, kašel nebo štípance od hmyzu? Se vším pomůže jitrocel
Čaje, sirupy a kapky z jitrocele léčí nemoci průdušek i trávící problémy. Semeno jitrocele, které rychle bobtná, se užívá proti žlučovým kamenům a proti zácpě.
Odřeniny hojí přiložení lístků jitrocele na ránu, pomáhají i od bolesti! Stejný postup opakujte, když vás na procházce poštípe hmyz. Žaludeční problémy zmírní čerstvý jitrocel natrhaný na jaře, který rozmixujete a užíváte 3x denně po lžičce.
Listy se sbírají od jara do přelomu srpna a září, vždy za suchého počasí. Suší se v tenké vrstvě na vzdušném místě, na slunci nebo v troubě či sušičce při teplotě do 40 °C. Listy nesmí zčernat ani se zapařit. Bylina je v takovém případě nevhodná k použití.
Připravte si také jitrocelový sirup proti kašli. Lístky jitrocele proslaďte cukrem a vrstvěte do zavařovací sklenice, kterou převážete celofánem a dáte na 3 dny na slunné místo. Poté sceďte a užívejte 5x denně po lžičce.
Listy jitrocele na puchýře
Jitrocel bývá součástí protichřipkových bylinných čajových směsí. Pročišťuje krev, plíce i žaludek. Naše babičky používaly čerstvě rozmačkané listy jitrocele na rány. Čerstvé listy jitrocele umyjeme, abychom snížili riziko druhotné infekce, a válečkem rozválíme na kaši. Přiložíme na postižené místo, zakryjeme mikrotenovým sáčkem a zavážeme. Listy jitrocele se také mohou vkládat do turistických bot proti odřeným nohám a puchýřům.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka