Zaměstnanci Pilsen Steel dostali výplaty a znovu pracují, budoucnost podniku je ale nejistá

26. červen 2012

Situace v plzeňských hutích a kovárnách Pilsen Steel se zlepšila. Firma vyplatila více než devíti stovkám zaměstnanců květnové výplaty, může znovu čerpat energie a po týdenní odstávce se tak znovu rozjíždí výroba. O situaci na krajském úřadě v Plzni jednali představitelé kraje, vedení podniku, hospodářské komory, úřadu práce a odborů. Budoucnost Pilsen Steel ale zůstává nejistá a vedení kraje s tím příliš udělat nemůže, v problematice podniku funguje jako komunikátor.

Posledních několik měsíců docházelo v podniku Pilsen Steel k odstávkám výroby, kdy zaměstnanci zůstávali několik dní doma a pobírali část mzdy. Vše vyvrcholilo v polovině června, kdy dodavatelé přerušily dodávky vzduchu a vody a nebylo z čeho vyrábět. Kvůli nevyplaceným mzdám hrozili zaměstnanci výpověďmi a odbory hromadným návrhem na insolvenci firmy.

Vedení jednoho z největších plzeňských podniků zatím situaci zaměstnancům nevysvětlilo. Vlastník a jednatel Pilsen Steel, ruský podnikatel Igor Šamis, má podle vedení podniku přijet tento týden do Česka a vyjádřit se k současnému stavu a budoucnosti společnosti. Zatím totiž neřekl, jak bude firmu dál financovat, jestli ji chce prodat nebo restrukturalizovat, jestli budou mít zaměstnanci i nadále práci.

Budovy podniku Pilsen Steel v Plzni

Podle odborů má o Pilsen Steel, která vyrábí výkovky a odlitky, především zalomených hřídelí pro lodní motory a hřídelí pro velké větrné elektrárny a rotorů, zájem několik firem. Odbory by nového majitele přivítali. Podnik údajně dluží několika firmám. Další jednání o insolvenci u krajského soudu má být 7. července.

autor: lum
Spustit audio