Zaměstnanci Pilsen Steel zatím výplaty za srpen nedostanou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hutník (ilustrační foto)

Výplatní termín byl podle kolektivní smlouvy v úterý. Víc než 500 zaměstnanců čeká na rozhodnutí o budoucnosti podniku.

Insolvenční správce Jaroslav Brož včera večer uvedl, že výplaty za srpen i za září zatím nepřijdou, protože není z čeho je zaplatit. Správce požádal věřitelský výbor o povolení k prodeji zbytného majetku, následně mu to povolil i soud, zároveň usiluje o prodej dalších emisních povolenek. Jakmile toto vše zpeněží, bude mít peníze a výplaty lidem pošle.

Jaroslav Brož zároveň potvrdil, že jsou zájemci, kteří chtějí podnik koupit. Požádal proto zaměstnance, aby zatím z firmy neodcházeli, byť na to mají právo. Podnik bez zaměstnanců podle Brože ztrácí hodnotu a pro kupce nebude tak atraktivní. Vedení firmy podle něj teď usiluje o jediné, prodat podnik tak, jak je.

„Insolvenční správce pevně věří, že tento cíl podpoří i zaměstnanci, kteří jsou teď ve velmi složité životní situaci, neboť jim nemohou být vyplácené mzdy. Každopádně v případě, že podnik koupí zájemce, který obnoví provoz podniku, znovu se obnoví ekonomický život celé společnosti,“ řekl insolvenční správce Pilsen Steel Jaroslav Brož.

Protože nepřišla srpnová výplata ani v náhradním termínu, mohou teď zaměstnanci podle zákoníku práce začít podávat okamžité výpovědi. Předsedkyně podnikových odborů Ivanka Smolková dnes ráno ve vysílání Českého rozhlasu Plzeň naznačila, že od některých lidí takový postup očekává. Stejně jako insolvenční správce ale svým kolegům doporučuje, aby počkali alespoň do 24. října. Tehdy zasedne věřitelský výbor spolu s insolvenčním správcem. A po jednání by měli zaměstnancům říct, jestli je vážný zájemce o firmu, případně jestli se našel kupec. Pokud by se nenašel, pak firma zřejmě skončí.

Spustit audio
autoři: Lukáš Milota , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň

Související