Zařízení pro uprchlíky v Balkové je stále předmětem jednání

22. červenec 2015

Starostové okolních obcí se dnes sejdou se zástupci ministerstva vnitra, tématem bude i bezpečnost záchytného zařízení.

Otevření záchytného zařízení pro uprchlíky v Balkové na severním Plzeňsku už schválila vláda. Starostové okolních obcí to ve většině případů nepřijali příliš pozitivně. Někteří se cítí vládou podvedeni, vadí jim také, že s nimi nikdo nic předem neprodiskutoval.

Vláda se snaží situaci mírnit. V Tisu u Blatna, do jehož katastru Balková patří, dnes proto společně se starosty zasedne k jednacímu stolu první náměstek ministra Jiří Nováček. Na neveřejném jednání chce odpovídat na dotazy starostů Blatna a Lubence, obou z Ústeckého kraje, Tisu, Pastuchovic, Velečína a Žihle z Plzeňského kraje, Chyší z Karlovarského a Krt ze Středočeského kraje. Dohodnout by se měli také na termínu debaty s občany.

Už minulý týden jednal náměstek Nováček o otevření uprchlického zařízení ve Vyšních Lhotách na Frýdecko-Místecku. Jeho kapacita je 220 míst a první klienti by tam mohli přijít už na konci října. Lidem z obca tam na veřejné debatě slíbil, že se postará o posílení bezpečnosti. Zařízení má být záchytné a cizinci tam mohou zůstat jen 180 dní. Nebezpečí útěku je ale údajně minimální.

Zařízení pro běžence má dát lidem práci, budí ale i obavy

Areál v Balkové je v lesích asi dva kilometry od zástavby. Postaven byl asi před 35 lety a jeho kapacita je zhruba 200 lidí. Budovy v současné době slouží jako školicí a výcvikové středisko pro policejní psovody. I teď jsou trvale hlídané policií a nechátrají. Nějaké úpravy jsou ale třeba.

Někteří obyvatelé sousedních obcí chápou otevření zařízení pro běžence spíše jako přínos. V oblasti, kde je velmi málo práce, by totiž mělo přinést desítky pracovních míst. Někteří lidé ale mají obavy z případných útěků a také z exotických chorob, které by cizinci mohli přivézt. Bojí se i toho, že se do regionu dostanou teroristé. Doufají proto, že areál, kde už uprchlíci dříve pobývali, bude dobře hlídán.

Podobné pocity ohledně uprchlíků v Balkové mají i starostové jednotlivých obcí. Vnímají přínos v podobě zvýšení počtu pracovních příležitostí, ale nejsou jednotní v tom, zda prospěch vyváží případné riziko a náklady spojené s umisťováním cizinců. Shodují se ale na tom, že bude záležet na druhu uprchlíků a organizaci provozu samotného areálu.

autor: Směna ČRo Plzeň
Spustit audio