Zdravé řepné listy a houby v barevném podzimním rizotu

16. říjen 2022

Počasím příjemné říjnové dny můžeme využít k houbaření a také k pozdnímu sběru listů některých plevelů a zeleniny. Oboje se nám bude hodit do rizota podle receptu od autorky květinových kuchařek Jany Vlkové.

„Pozdní sběr listů se týká plevelů, které znovu obrašují, můžeme najít třeba pampelišky, čekanky nebo barborky,“ vyjmenovává Jana Vlková, „ale vztahuje se také na mangold nebo červenou řepu. Ozvláštňuji jimi první podzimní jídla, některé ty listy jsou dobré do polévek, jiné do různých teplých jídel na zahřátí.“

Zejména listy červené řepy, výživné a zdravé stejně jako řepné bulvy, si autorka květinových kuchařek a lektorka vaření z jedlých rostlin nemůže vynachválit: „Jsou prostě vynikající. I na barvu. Celá řepa je prostoupena barvivem, které se z ní technologicky složitým způsobem získává a má pak svoje označení mezi éčky. Je to E162, toho se eventuálně nemusíte bát, pochází z rostlin, hlavně z řepy.“

Podle Jany Vlkové nám budou řepné listy chutnat v kombinaci s houbami v rizotu. „Tradiční italské rizoto je al dente, na český vkus kapánek nedovařené, my Češi máme raději měkčí rýži. Letos byla báječná houbařská sezóna, takže jsem připravila recept s hříbky nebo i jinými houbami.“

Rizoto s houbami a řepnými listy

Ingredience
  • Suroviny pro 4 osoby: 1 středně velká cibule
  • olej na orestování zeleniny
  • stonky z listů červené řepy
  • 300 g kulatozrnné rýže na rizoto
  • 500 ml dobrého vývaru
  • 200 ml bílého vína
  • hrst čerstvých hříbků nebo jiných hub (mohou být i sušené)
  • 50 g dobrého sýra na strouhání

Cibuli očistíme a nakrájíme na kostičky. Stonky řepných listů omyjeme a nakrájíme na kousky.

V kastrolu rozehřejeme olej a cibuli, na tomto základu krátce orestujeme řepu a houby.

Rýži propláchneme a přidáme k zelenině. Krátce orestujeme i ji a zalijeme vývarem tak, aby byla těsně ponořená.

Vaříme za stálého míchání a přidáváme střídavě vývar a víno, dokud rýže nebude uvařená.

Před servírováním posypeme nastrouhaným tvrdým italským sýrem.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.