Že užívání vápníku způsobuje vápenatění cév a ledvinné kameny? To jsou mýty!

25. červen 2019

Nepravdivé informace kolující mezi pacienty s osteoporózou uvádí na pravou míru doc. MUDr. Václav Vyskočil, vedoucí lékař Osteocentra při II. interní klinice Fakultní nemocnice Plzeň.

Odborník vysvětluje proces vzniku osteoporózy a přichází s doporučeními, jak jí předcházet. Vedle dostatečného přísunu vápníku a vitaminu D klade důraz na pohyb, přiklání se zejména k chůzi a cvičení taiči. Upozorňuje na to, že po 60. roce věku přestává fungovat tvorba vitaminu D spojená se sluněním a je nutné jej doplňovat stravou a potravinovými doplňky.

Osteoporóza častěji postihuje ženy, osteoporotickou zlomeninu během svého života utrpí každá třetí žena a každý pátý muž. Už 5 let před poslední menstruací dochází u žen v souvislosti s hormonálními změnami ke ztrátě kostní hmoty. „Ženy starší 45 let stráví kvůli osteoporóze více dní v nemocnici než z důvodu diabetu, infarktu myokardu a rakoviny prsu dohromady,“ dokládá důležitost prevence doc. Vyskočil.

Osteoporóze by ale měli věnovat pozornost i muži. „Tím, jak se prodloužila délka života, setkáváme se s tímto onemocněním také u mužů. A je prokázáno, že zbytkové riziko výskytu osteoporotické zlomeniny u mužů nad 50 let je 27 %, což je mnohonásobně vyšší než celoživotní riziko vývoje rakoviny prostaty, které je 11,3 %,“ podtrhuje doc. MUDr. Václav Vyskočil.

autor: Soňa Vaicenbacherová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...